Pet Martino

Büyük caz gitaristi Pat Martino,1980’de ciddi beyin anevrizması sonucu bir ameliyat geçirir. Ameliyat sonrası ise neredeyse tüm hafızasını kaybetmiştir. Bir tek anne ve babasını hatırlamakta, onun dışında arkadaşları, gitarı, kariyeri ve kim olduğu ile ilgili hafızası ise sıfırlanmıştır.

Takibeden aylarda yorulmak bilmeden eski müzik kayıtları üzerine çalışır, bilgisayar teknolojisinin de yardımıyla hafızasını ve enstrüman yeteneğini geri kazanarak, sahnelere geri dönmeyi başarır.

Pat Martino gitar çalmaya on iki yaşında başlamış ve onuncu sınıfta kendini tamamıyla müziğe adamak için okulunu bırakmıştır. Müzik onun hem en büyük hayali, hem de tüm hayatı olmuştur. Bu hayale sıkıca sarılarak ise yeniden eski sağlığına kavuşmayı başarmış,

dezavantajını aşmakla kalmamış, yaşadıkları ile eserlerine yepyeni bir boyut kazandırmıştır.

50 yaşından sonra sahnelere dönen Pat Martino müzikal bilgeliğinin yanı sıra büyük sorunlarla yüzleşen bir adamın felsefi düşüncelerini de bizlere sunar :

” Gitar benim için çok önemli bir şey değil. Onun bana getirdiği insanlar çok çok önemli. Gerçekten minnettar olduğum onlar;

Çünkü yaşıyorlar.

Gitar ise sadece bir alet ! “

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s