Alper Kaya

28 Ağustos 1961 tarihinde Van’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 

 

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1984 yılında mezun oldu.  Tıp doktoru olarak 4 yıl Anadolu’da çalıştı. 

 

1988-1993 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında ihtisas yaptı. 1993 yılında Göz Hastalıkları Uzmanı unvanını aldı. 1994-2004 yılları arasında İzmir’de Urla Devlet Hastanesinde Göz Hastalıkları Uzmanı olarak çalıştı. 

 

1990 yılında Motor nöron hastalığı teşhisi aldı. Mart 2004 tarihinde pnömoni, akut solunum yetmezliği nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Anestezi yoğun bakım servisine yatırıldı. Trakeostomi, ventilatör desteği ile taburcu edildi. 

 

2007 yılında emekli oldu. Dr Kaya, kuadroplejik,(boyundan aşağısı felçli) ve trakeostomi ile solunum cihazına bağlı olarak yaşıyor. 

Kendi geliştirdiği OnScreenKeys sanal klavye programı ile bilgisayar kullanmakta ve yazı yazmaktadır. Ventilatör yardımı ile konuşabiliyor. 

 

Alper Kaya, iyi derece klasik gitar ve elektrik gitar çalmıştır. Düş Gezginleri, Gurup Merdiven, Alaşım ve Yeni Türkü gurupları ile çalışmıştır. Müzik çalışmalarına assistive musicinstrument Jamboxx ve Eyeharp kullanarak devam etmektedir. 

 

Diş Hekimi Elçin Kaya ile evlidir. 1991 bir kızları vardır. 

 

Alper Kaya, ALS MNH Derneği ve International Alliance of ALS MND Association yönetim kurulu üyesidir. İyi derecede İngilizce biliyor.

 

İşaret Parmağım isimli kitabını sanal klavye ile yazmıştır.  Dört Duvar Bir Pencere isimli kısa belgesel çalışması, Altın Koza ödülü almıştır. 

 

 

Dr. Alper Kaya 

Göz Hastalıkları Uzmanı 

http://turkals.blogspot.com/