Oyuncak Hastanesi

Bir hastane düşünün bu hastane ne insanları tedavi ediyor, ne de hayvanları…Asırlık bir hastane…Avustralya’nın Sydney kentinde…Onun tedavi ettikleri ise sadece oyuncaklar… Çocukken oynadığımız, hiç yanımızdan ayırmadığımız, hatta yatarken bile bırakmadığımız en değerli arkadaşlarımız…

Oyuncak bebekler, oyuncak arabalar, pelüş ayılar, sallanan bebekler ve daha niceleri…

1913 yılında Sydney’de Harold Chapman tarafından açılan ” Oyuncak Hastanesi” hâlâ cerrahi olarak hizmet vermeye devam ediyor. Görevi, babasından devralan ve sürdüren Geoff Chappman ise, ikinci nesil cerrahi sorumlusu kabul ediliyor ve hastanelerine gelen oyuncaklara yaptıkları nakillerle; onlara el, göz, parmak, baş ve kimi zaman da ayak parmakları kazandırarak eski hallerine geri döndürdüklerini dile getiriyor.

Chapman, ” oyuncaklarını geri almaya gelenlerin gözyaşları, bizim işimizi iyi yaptığımızın en büyük göstergesi, özellikle de çocukluklarından kalan kırık – dökük oyuncaklarının tamir edildiğini gören yetişkinler için, oyuncaklarının eski haline geldiğini görmek, onların çocukluk anılarını da tazeliyor” diyor.

Tıpkı insanların tedavi alanlarında olduğu gibi, oyuncakların da çeşitli tedavileri için uzmanlaşan çalışanlarının olduğunu ve en çok zorlandıkları kısmın ise saçlar ve gözler olduğunu söylüyor.

Ayrıca hastanenin müşterilerinin % 80 ‘ni büyük çocuklar oluşturuyor. Bu müşteriler, muhtemelen çocukluklarında tek bir oyuncağa sahip oldukları ve bu oyuncakla da aralarında büyük bir duygusal bağ kurdukları için hem çocukluk anılarını tazeliyor, hem de bu özel oyuncaklarını kendi çocuklarına ya da torunlarına bir anı olarak bırakmayı önemsiyor.

” Düzenlenmiştir. “

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s