İnternetin Tarihi

İletişim teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte günlük hayatımızın  önemli bir parçası haline gelen internet, dünya genelinde anlık veri paylaşımı ve bilgi akışının  sağlanmasına yardımcı olan  ve giderek büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternetin ilk olarak kullanım çalışmaları  soğuk savaş döneminde askeri alanda başlamış olsa da tarihi ilginç bir hikayeye dayanır.

Çocukluğundan itibaren matematiğe ilgisi olan Vinton Cerf, Stanford Üniversitesi Matematik Mühendisliği Bölümü’nü  kazanır. Aynı zamanda bilgisayarlar üzerine de çalışan Vinton, üniversitedeyken Sigrid isimli bir kızla tanışır ve ona aşık olur.

Sigrid, doğuştan işitme ve konuşma engellidir ve bu nedenle diğer insanlarla iletişim kuramamaktadır. Vinton,  Sigrid’le evlenmeye karar verir. Ancak onun diğer insanlarla iletişim kurabilmesi için bir şeyler yapmalıdır. Bu arada bilgisayarlar üzerine  çalışmaları da devam etmektedir.

Aynı yıllarda Amerikan ordusu tarafından  Arpanet isimli yerel ağ, tamamıyla güvenlik ve askeri amaçlı kullanılmakta olup, diğer insanlar tarafından kullanılamamaktadır. Ancak Cerf, bu sistemden ilham alarak, eşinin insanlarla iletişimini sağlamak amacıyla sistemi yaygınlaştırmaya başlar. Diğer bilim insanları tarafından da ilgi gören sistem, 1970 yılından itibaren resmen kullanılmaya başlar.

Sadece eşinin insanlarla iletişim kurabilmesini sağlamak amacıyla internetin tohumlarını eken  Cerf ise şu an milyonlarca kullanıcısı olan dev bir ağın mucidi olarak anılır ve internet üzerine yaptığı çalışmaların karşılığı olarak ise kendisine ” İnternet Dünyasının Başkanı” ödülü verilir.
http://botekiler.hacettepe.edu.tr
Fatma Savaş- Fatma Baydar İnternetin Romantik Tarihi yazısından düzenlenmiştir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s