Süt Kutusu

Bilgi, markette satılan bir kutu pastörize süte benzer. Süt kutusunun üzerinde mühürlenmiş bir raf ömrü vardır. Üniversite diplomanızın raf ömrü, iki yıldan azdır.  Eğer bildiğiniz her şeyi bu süre içinde yenilemiyorsanız, aynen marketten aldığınız süt gibi kariyerinizde kokuşur.
L.Rose

Prof.Dr. Acar Baltaş’ın “Güçlü Şirketleri Yaratan İş Liderleri” kitabında bu söze  yer verilmişti. Sözle birlikte aklıma birden  çalışma hayatım, mesleki ve insani sorumluluklarım geldi.

İş hayatımda ya da yaşamımda  kendimi ne kadar yenileyebildim ya da genelleştirirsek  yenileyebiliyor muyuz ? Yoksa rutinin düzenine kaptırıp gidiyor muyuz?

Oysa rutinin dışına çıkıp, yeni bir şeyler üretmek, kendimizi geliştirmek  değil midir hayatta önemli olan…

Ya da yöneticilerimiz, çevremizdeki insanlar veya kendimiz eğitim ve kişisel gelişimlerimizi ne kadar destekliyor, buna izin veriyoruz ? 

Kitapta, General Electric’ in yöneticisi Jack Welch’ten örnek veriliyor. Onun  yöneticilik döneminde şirketi “iyi bir şirket” ten “muhteşem bir şirket” e nasıl dönüştürdüğünden  bahsediliyor.

Welch iyi bir yöneticinin olması gereken özellikleri şu şekilde belirtiyor :

Birçok yönetici aşırı bir yönetim tutkusu içinde olup, çalışanlarına  enerji ve heyecan vereceklerine enerji ve yaratıcılığı bastırıcı bir rol üstlenir.

İyi bir  yöneticinin  görevi ise çalışanlarına; enerji yaymak, onların vizyonunu geliştirmek için gerekli eğitimleri almalarını sağlamak ve  çevrelerindeki insanlara coşku vermek olmalıdır.

Yine kitaptan Toyota  Yönetim Sistemi’nin kurucusu Taiichi  Ohno’nun bir sözüyle yazımızı bitirecek olursak;

Eğer çalışanlarınız, her gün etraflarına bakıp tekdüze bir şeyler görüyor ve yeni iş yöntemleri geliştirmek için çaba harcamıyorlarsa…

Yolunda gitmeyen bir şeyler var demektir !

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s