Zamanın ötesindeki Dahi

Vincent Van Gogh

O sıradışı özgür ruhunu düşlerin ve zamanın ötesine taşıyanlardan.

Bu hikaye; Özgür ruhuyla renklerini hala gökyüzünden bize yağdıran adam, Vincent Van Gogh’un zamandan özgür, ölümsüz hayat hikayesinin sadece minik bir özeti.

Kendi yaşamında, dünya gözüyle görüp öğrendikleri, aşkları, Vincent’in canını zamanında o kadar yakmıştı ki adeta her yarasının üstünü renkleriyle, düşleri ve sanatıyla pansuman yapmak zorunda kaldı.

İçindeki yoğun insanlık sevgisine rağmen yalnızlık duygusunu kendinden taşırıp tuvallere aktarırken, serbest fırça darbeleriyle her bir tuvale adeta ayrı ayrı can verdi. Ve yaşadığı sefil ve hüzün dolu bir hayattan geriye ünlenmiş, mükemmel tabloları kaldı. Ama O, ününü ve tablolarının değerini ne yazık ki öldükten sonra gökyüzüne yükselen özgür ruhu ile görebildi.

Van Gogh bir dönem (neredeyse sadece ekmek, kahve ve absent ile beslendiği için) Fransa’da bir akıl hastanesine alındığında, Psikotik epizod geçirerek kulağını sakatladığı günlerde; Bilimin en anlaşılmaz konseptlerinden birini yakalamayı başardı Starry Night ‘Yıldızlı Gece’ Tablosuyla. Belki de amacı akıl hastanesinde kalmasına gerek olmadığını doktorlara ispatlamaktı, kim bilebilir.

Matematik yoluyla anlaşılması gerçekten zor olsa da, Van Gogh “Türbülans” etkisini içinde bulunduğu zorlu koşullara ve akıl hastası etiketine rağmen sanatına öyle muazzam bir şekilde yansıtmıştı ki.

Peki türbülans nedir?

Türbülans ya da türbülanslı akış, bir enerji çağlayanı olduğunda ortaya çıkan, kendi içinde benzerlik gösteren bir sıvı dinamiğidir. Yani büyük girdapları, küçük girdaplar oluşturuyor. Onlarda daha küçüklerini oluşturuyor ve böylece devam ediyor. Asıl olay, bilim adamlarının bu olayı daha yeni yeni algılamaya başlıyor olması.

O hiç bir ekolün parçası olmadan, ölümsüz sanat ruhunu, hüzünlü ancak ilham veren yaşam hikayesini ölümsüz tablolarıyla hediye olarak bıraktı insanlığa.

“Resim yapmayı düşlüyorum sonra rüyamı resimliyorum” diyen Vincent Van Gogh; sıradışı kimliği, özgür ruhu ile öyle büyük bir rüya düşlemiş ki, hazin biten hayat masalına rağmen ilham vermeye, renklerini bizlere bulaştırmaya, devam ediyor ölümsüzlüğü ile zamansız evreninden.

✍🏻 Evren Balgöz ©️

Starry Night ‘Yıldızlı Gece’ Tablosu (1889)
Reklam

Zamanın ötesindeki Dahi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s