“Festina Lente” 

“Festina Lente: yavaşça acele et”

Birbirine zıt anlamlı iki sözcüğün ( ‘acele’ ve ‘yavaş’ ) bir cümle içinde tek bir eylemi işaret ederek paradoksal kullanılması ile oluşmuş en güçlü felsefi bildirimlerden biri. Adeta yapılan eyleme dikkat çeken yanıltmacalı bu iki zıt kavram, kontrollü, gözlemci, analizci, yaratıcı düşünmeye teşvik edici, daha kaliteli ve dengeli bir yaşama davet niteliğinde. 

Roma İmparatoru Caesar Divi Filius Augustus; Titus ile askeri komutanların da mottosu olan ve Augustus’un komutasındaki askerlere sıkça hatırlattığı “Festina Lente” düşünmeden acele alınan kararlarla beraberindeki eylemlerin ağır ya da istenmeyen sonuçlar getirebileceği düşünden doğmuş olmalı.

Bu mottonun, sembol diline yansıyan farklı tasvirlerle biçimlenişi de bence düşleyen insan’lık için, felsefeyi derinleştiren, geçmişten günümüze taşıyan ve ölümsüz kılan ilham verici etkilere sahip.

Aulus Gellius ile Macrobius’un kendi eserlerinde belirttiğine göre, Augustus gerek konuşmalarında gerekse yazılarında bu deyişi oldukça sık tekrarlarmış. “Festina Lente: yavaşça acele et”

Bir iki zıt temel kavrama ayrı ayrı bakacak olursak;

Bir şeyi sadece sonuca endekslenerek ‘hızlı’ eyleme dökmek; amacı ve hedefi gözden kaçırmamıza, hata yapmamıza, duygu durumlarımızda kontrolü kaybetmemize, istenmeyen sonuçlar doğmasına neden olabilirken;  ‘yavaş’ olmak da aynı derecede duygu ve eylemlerimiz üzerinde etki kaybına, odaklanma sorununa, dolayısı ile fırsatları, hedefi ıskalamamıza ve başarısız sonuçlarla karşılaşmamıza neden olabilir.

Her iki zıt hız göstergesinde de bu durumda; Temelde benzer, düşlenen sonuçtan uzak kalitesiz deneyimlerle istenmeyen sonuçlar yaşamamız daha olası görünüyor!

Oysa ‘yavaşça acele etmek’; Evet, amaca daha uygun eylemlerle dengeli, yaratıcı, çözüm odaklı düşünceyi, duygu, durum ve davranış kontrolü ile de daha verimli deneyimleri vaad ediyor gibi.

“Festina Lente: yavaşça acele et” mottosunu eylemlerimize adapte edebilmek ancak bilinçli seçimle gelebilecek bir yaşam sanatı. Çünkü varolmanın ağırlığında olası bir hafiflik etkisi sunan bu felsefe; ruh, zihin ve beden üçlemesinde tam bir bilinçlilik hali, denge ve hakimiyet istiyor!

Sonucu düşle, ancak sonuca çok da endekslenmeden, en önemlisi amacından uzaklaşmadan çözüm odaklı ol; bunun için de, ne hızlı ne yavaş, dengede, durum ve olanı zaman içinde doğru gözlemleyerek analiz et, yaratıcı düşün, sağ duyulu, dengeli adımlarla yolda ol” dercesine…

Ve yine Augustus’un komutanlarına sık sık söylediği gibi: “İyi yapılan şey yeterince çabuk yapıldı.”

Evren’den ✍🏻©️

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s