En Büyük Kazanımımız

Sağlık, kişinin ruhen, bedenen ve sosyal yönden tam olarak iyi olma halidir.  Kişilerin kendi sağlıkları üzerindeki öz denetimlerini arttırarak, sağlıklı ve güçlü kalmalarını geliştirme süreci ise sağlığı geliştirme.

Bu tanımlara göre ruh ve bedenen ne kadar sağlıklıyız? Sağlığımızı koruyup, geliştirmek için  neler yapıyoruz ya da yapabiliyoruz ? Sosyal iyilik hali nedir? Bunların ne kadar farkındayız veya bunların hepsinin bir bütünün parçaları olduğunun  farkında mıyız ?

Bazı kavramlar vardır üzerinde çok konuşur, yorumlar yapar,  çok iyi bildiğimizi iddia ederiz ya da empati gücümüzün çok yüksek olduğunu.

Bu kavramlardan  biri engelliliktir. Ancak   engelli bir  bireyle tanışıp,   yaşadığı zorlukları ve bu zorlukların üstesinden nasıl geldiğini görünce, onun yaşamına dahil olunca engellilik  hakkında hiçbir şey bilmediğimizi keşfederiz. Bazen de gerçek engelin kendimiz  olduğunu fark ederiz.

Çalıştığım  projelerde bir çok engelli birey ve ailesini tanıdım. Bazen ziyaret ettiğiniz hiç tanımadığınız bir aile  için ne kadar önemli olduğunuzu görüyorsunuz  ya da onların sizin için ne kadar önemli olabileceğini.

Engelli en yakın arkadaşlarınızın, dostlarınızın her türlü zorluğuna rağmen  size verdiği değeri, önemi, sevgiyi. Onları yanınızda ihtiyacınız olduğunda hissetmeyi,

Gün içerisinde fark etmeden  kullandığımız organların önemini,  sağlığın değerini öğreniyorsunuz.

Engelli  bireyin engelinden, alt yapı eksikliğinden, toplumdan  kaynaklanan sorunlar nedeniyle kimi zaman evlerine kapandığını görüyorsunuz, kimi zaman azimle zorluklarla mücadelesini. Sonra dönüp düşünüyorsunuz erişilebilirlik, hakkaniyet, adalet, eşitlik ?

Korona virüs nedeniyle zaman zaman  evlerimize kapandığımız şu günlerde engelle yaşamanın zorluğunu anlıyorsunuz. Sosyal varlık olmanın, toplumun bir parçası olmanın önemini fark ediyorsunuz. Sosyal iyilik hali olan bireyin iş, çevre, ekonomik, kültürel yaşam koşullarının önemini.

Kurumsal olarak, toplumsal olarak sağlıklı  olmak, dostlarla, arkadaşlarla, sevgiyle mevcudu korumak ve sürekli daha iyiye gitmek, kazanımların değerini bilmek…

İki gün sonra Cumhuriyetimizin ilân edildiği tarih  29 Ekim. En büyük bayramımızı kutlayacağız. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ün  Türk Milletine en büyük armağanı Cumhuriyet ve O’nun İlkeleri. En büyük kazanımımız !

Atamızın dediği gibi;
” Cehaleti yenmek cephede savaş kazanmaktan zordur. Hem de çok zor…Sabırlı, inançlı ve bilgili olmayı gerektirir…”

” Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir. Ve çünkü Türk milletinin, yürümekte olduğu terakki ve medeniyet yolunda, elinde ve kafasında tuttuğu meşale, müspet ilimdir. “

Ve yine sağlıklı bir toplum ve gelecek için;

Ey yükselen yeni nesil ! Gelecek sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s