Su gibi ol

Dağdan akan su, en az direnç gösteren yolu seçer akmak için. Yani önüne bir kaya çıkacak olursa onunla mücadele etmek yerine etrafından dolaşıp akmaya devam eder. Bir mesaj saklar içinde: Seninle uğraşan hiç kimseyle uğraşma, eğer uğraşırsan onunla aynı yerde kalırsın. Etrafından dolanıp devam et yoluna.
Her zaman etrafından dolaşacak bir yol bulamaz su. Kaya eğer yolunu kestiyse, birikip üzerinden akar. Baktı olmuyor, sabırla kayayı damla damla aşındırmaya başlar. Bu da bir mesaj saklar içinde: Sabırla uğraş. “Sabır dikenin içinde gülü, gecenin içinde gündüzü hayal edebilmektir” diyen Şems-i Tebrizi’yi hatırla.
Su hep akar, aktıkça temizlenir. İçinde yine bir mesaj saklar: Su gibi ol ve daim yenilen. İki günün aynı olmasın. Dünü dünde bırak, yeni şeyler öğren.
Su değişimden korkmaz. Bazen yağmur olur, bazen kar, bazen buz, bazen buhar. Bir mesaj daha verir: Değişimden korkma.
Su uyumludur. Neye koyarsan onun şekliyle uyumlu hale gelir, esnektir ama kendi doğasını bozmaz. Bir mesaj daha verir ve der ki: Uyum sağla.
Su akışa teslimdir, akışın kendisidir. Çünkü tüm derelerin büyük denizlere, okyanuslara karışacağını bilir. Gücünün yettiğince yolun parçası olur. Bu kez de der ki: Akışa teslim ol.
Su berrak ve şeffaftır. Olduğu gibidir. Hayatı başlatan ve her şeyi besleyendir. Su varsa hayat vardır. İşte onun için “Su gibi aziz ol” denir.

ALINTI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s