IQ’su Einstein’dan Bile Yüksek Olan Otizmli Jacob Nobel Ödülü Yolunda

Jacob Barnett’in anne ve babası, çocuklarını okula kayıt ettirmeye götürdüklerinde, çocuklarının öğrenme güçlüğü yaşadığını ve okulda öğrenemeyeceğini söylediler. Oğullarını derhal doktora götüren aile, Jacob’da Asperger sendromu olduğunu ve sadece kendi ayakkabılarını bağlamak gibi basit şeyleri öğrenebileceğini öğrendi. Oysa annesi, Jacob’ın doktordan eve gelene kadar varolan bütün sokakların isimlerini ezberlediğini gözlemledi.

Jacob’ın inanılmaz bir hafızası vardı. Jacob tüm bir lise müfredatını iki hafta gibi kısa bir sürede öğrendikten sonra üniversiteye başvurdu.

Bugün kuantum fiziği üzerine master yapan en iyi öğrencilerden biri. Ve ders saatlerinden sonra sınıf arkadaşlarına nezaketen ders veren bir “harika” çocuk. Annesi Kristine Barnett ise esprili bir şekilde şöyle diyor: “Okulda matematikten hep kalırdım. Jacob’ın bana benzemediği kesin.”

Anne Kristine Barnett’in oğlu Jacob’ın hikayesini anlattığı Umut Işığı: Annesinin Kaleminden Bir Dahinin Hikayesi isimli kitabının Türkçe çevirisi de bulunuyor.

170 IQ’su bulunan Jacob kendi kendine kalkülüs, geometri ve trigonometri öğrendi. Hem de sadece bir hafta içinde! Matematikteki en ileri düzey konseptlerden bazılarıyla uğraşarak üniversite profesörlerini şaşırttı.

Jacob dokuz yaşında Einstein’in Görecelik Kuramı üzerine çalışmak için Purdue Üniversitesi’ne gitti. Princeton Üniversitesi’nden Prof. Scott Tremaine Jacob için şöyle diyor: “Jacob’ın şu an üzerinde çalıştığı teori, astrofizik ve teorik fizikteki en zor problemleri içeriyor. Bunları çözen kişi Nobel Ödülüne layık görülecektir.”

Eğitimpedia’dan alınmıştır.

 Kaynak: http://sciencevibe.com/2017/11/02/autistic-teenager-with-a-higher-iq-than-einstein-on-path-to-nobel-prize/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s