Not

1968 yılında, Dr. Spencer Silver’ın önderliğinde 3 M firması mühendisleri yüzeylere hafifçe yapışan ve yapıştığı yerden kolaylıkla çıkarılıp farklı yerlere tekrar yapıştırılabilen eşsiz bir yapışkan buldular. Ancak ekip,  birçok alanda kullanılmak üzere dünyanın en güçlü yapıştırıcısını bulmaya çalışıyorlardı. Bu nedenle buldukları yapıştırıcıyı pek de önemsemediler.

1973 yılına gelindiğinde Dr. Silver’in aklına yeni bir fikir geldi.  Buldukları bu yapışkan, mantar panolarda kullanılabilir ve çok da işe yarayabilirdi.  Ancak bu dönemde mantar pano satışlarının çok az olması nedeniyle bu çalışma da çok fazla rağbet görmedi.

Süreç bu şekilde ilerlerken yine 3 M firması mühendislerinden Art Fry devreye girdi.  Çalışmadan onun da   haberi vardı. Art Fry, ayrıca kilise korosunda ilahi söylüyor ve kitabın sayfalarını işaretlemek için kâğıt parçalarından yararlanıyordu. Ancak kâğıt parçaları düştüğü için sık sık işaretlediği kısımlar da kayboluyordu. Bir gün Fry, bu yapışkanı bir kâğıt parçasına sürdü ve kitapta istediği sayfaları işaretlemekte kullandı. Çok  işe yaramıştı. Daha sonra firmada hazırladığı raporları bu kâğıtların üzerine yazdığı küçük notlarla birlikte patronuna sunmaya başladı. Art Fry, iletişimde yeni bir yol keşfetmişti.

1970’li yıllarda ofisler; iğneler, ataçlar, raptiyeler ve bantlarla doluyken, 1980’de piyasaya sürülen Post-it® Notlar,  insanların hatırlama, hatırlatma, komünikasyon ve organizasyon şeklini değiştirdi ve hayatın vazgeçilmez bir gereci haline geldi.

Art Fry’ın kullanıma sunup, geliştirdiği Post-it’imize yazdığımız, her gün kendimize hatırlatmamız gereken önemli bir not da,   çoğunlukla telâş ve koşuşturmacasında farkındalığımızı yitirdiğimiz güne dair olsun :

Bugün hayatının en önemli günü.
Hâlâ nefes alabildiğin,
hâlâ hayret edebileceğin,
hâlâ yeni bir şeyler öğrenebileceğin,
hâlâ fikrini değiştirebileceğin,
hâlâ hayal kurabileceğin bir gün olduğu için…

Kıymetini Bil !

Wikipedia’dan Düzenlenmiştir.
Not : Sinan Canan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s