Değerler

Hepimiz çok zor koşullarla karşılaşan, belki ölümcül bir hastalığı ya da ciddi bir engeli olan, ancak manevi gücünü  olağanüstü bir biçimde koruyabilen kişiler tanımışızdır. Onların kişisel bütünlüğü bizim için ne kadar büyük bir ilham kaynağıdır. Bir insanı, başka birinin kendi acısını ve koşullarını aştığını, ilham veren ve yaşamı soylulaştırıp, yücelten bir değeri içinde barındırıp dışa vurduğunu fark etmekten daha fazla, daha kalıcı bir biçimde etkileyecek bir şey olamaz.

Bu ilham veren  öykülerden  biri Carol’a aitti. Sandra ile dostlukları 25 yıla dayanıyordu.  Carol,  ölümcül bir kanser hastalığına yakalandığını öğrendi. Hastalığının son dönemindeyken, Sandra onun başucunda oturdu ve arkadaşının yaşam öyküsünü kaleme almasına yardım etti.

Sandra, uzun ve çetin saatlerden sonra, çocuklarının değişik  dönemlerinde kendilerine verilmek üzere özel mesajlar bırakmak isteyen dostunun cesaretinden büyülenmiş bir halde eve dönerdi.

Carol, olabildiğince az ağrı kesici ilaç alırdı. Bu nedenle de zihinsel ve duygusal gücü kesinlikle yerindeydi. Sonra bir kayıt cihazına ya da Sandra’ya düşündüklerini fısıldar,  Sandra’da bunları not alırdı.

Carol, o kadar cesurdu ki, etrafındaki insanlar için müthiş bir ilham kaynağı oldu.

Ölmeden bir gün önce gözlerinde yalnızca sevgi, ilgi ve takdir değil, aynı zamanda nitelikli hizmet ve katkı dolu bir yaşam okunuyordu.
……….
Victor Frankl, hayatta üç merkezi değerden bahseder :
-Deneyimsel olan, ya da başımıza gelenler,
-Yaratıcı olan, ya da bizim var ettiklerimiz,
-Tutumsal olan, ya da ölümcül bir hastalık gibi zor koşullarda gösterdiğimiz tepkiler.

Paradigma ya da yeniden düzenleme açısından bu üç değerin en üstünü tutumsal olanıdır. Başka bir deyişle, en önemlisi yaşadığımız şeylere nasıl tepki verdiğimizdir. Zor durumlar genelde paradigma değişimlerine yol açar,  insanların dünyayı, bu dünya içinde kendilerini ve başkalarını, yaşamın kendilerinden  ne istediğini, yepyeni bir bakış açısıyla görmelerine neden olur. Bu geniş bakış açısı, hepimizi yücelten ve ilham kaynağı oluşturan tutumsal değerleri yansıtır.

Stephen R. Covey/ Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı
Kitabı’ndan Düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s