Stres ve Diş Sağlığımız

Doğumumuzla birlikte yaşamımıza giren ve tüm yaşamımız boyunca da bizleri az veya çok etkileyen stres, adeta yaşamın bir yan etkisidir.

Bu konuda uzun yıllar çalışmış olan Hans Selye, stresi, ” bireyin çeşitli çevresel stresörlere karşı gösterdiği genel tepki olarak tanımlamıştır. Yapılan çeşitli tanımlar incelendiğinde çoğunlukla stresin olumsuz ve zararlı yönlerinden bahsedildiği görülür. Kişiyi zora sokan, kendisiyle ve çevresiyle uyumunu bozan, hatta bazen acı veren stres, baş edilebildiği durumlarda kişiyi ileriye, başarıya götüren değişim, motivasyon ve gelişimin anahtarı da olabilmektedir.

Baş edilemeyen aşırı stres durumlarında kişilerde; fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal olarak bir çok  belirtiler görülmektedir.

Stresin en önemli fiziksel belirtilerinden biri olarak  dişleri sıkma, diş gıcırdatma ve bunların neden olduğu Tempora Mandibuler Eklem dediğimiz alt çene ekleminde görülen rahatsızlıklar karşımıza çıkmaktadır.

Bruksizm dediğimiz diş sıkma ve gıcırdatma olayları çoğunlukla geceleri görülmektedir ve kişi dişlerini sıktığından veya gıcırdattığından habersizdir. Bu kişiler çoğunlukla  baş ve yüz ağrıları, çene eklemindeki şikayetlerle uyanır. Dişlerde  aşınmalar, çatlama ve kırıklar görülebilmektedir. 

Zamanla  çeneyi açamama, yemek yerken çiğnemede zorluk, çene ekleminde  kırıklara da  neden olabilmektedir.

Tedavisi için  çoğunlukla botulinum toksin ( botox) tedavisi çok yaygındır. Ayrıca uyku sırasında dişlerin birbiriyle temasını engellemek amacıyla, alt ve üst çene dişlerinin arasına konularak kullanılan gece koruyucu plakları bruksizmin semptomatik tedavisinde kullanılmaktadır.

Ayrıca günlük hayatımızda bizi bireysel ya da mesleki olarak  mutsuz eden, gerginlik yaratan  faktörleri fark edip, onları tanımlamak,  daha sonra ki aşamada ise bizi bu gerginlikten uzaklaştıracak ve üstesinden gelmemizi  sağlayacak olan baş etme mekanizmalarını geliştirmek çok çok önemlidir.  Bunun yanında psikolojik destek tedavilere de ihtiyaç duyulabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s