Chiron (Kiron) Anahtarı

•Yaralı Şifacı Chiron ve Sembolik Anlatımı•

Mitolojide Chiron (Kiron) bir sentör; yani yarı insan yarı at görünümlü bir yaratık. Chiron, Chronus (Saturn) ile Oceanus ve Tethys’in Su Perisi olan kızı Philyra’nın terkedilen oğluydu hatırlarsanız. Onu sahiplenen ise; Artemis ve Apollo olmuştu.

Artemis -Ay- ona tüm dişil sanatları (şifa, bitkiler, doğa, gezegenler, rüyaları…) ve Apollo -Güneş – tüm eril sanatları (güç, onur, ön görü, cesaret, irade, erdem, müzik…) koşulsuz sevgiyle veren ölümsüzlerdi. Onlar ışık saçan ilham verici yönleri ile, yaşam sanatının, var oluşun ve doğanın temsilcileriydi.

B60A1635-934C-43FE-968E-28BC247BC1F5
Sembol diliyle günümüze ilettiği mesaj ise çok açık;  Baba gökyüzü, toprak ana veya ay ne kadar kusursuzluklarıyla bilinse de, biyolojik ebeveynlerimizin, doğal olarak bizim kadar kusurlu olabileceğini ve dünyadaki sınavımızın ve yolculuğumuzun da birer parçası olduklarını sembol diline kodlayan harika birer hatırlatıcı kahramanların her biri.

Chiron ise, varlığımızın alt kısımlarından daha yüksek formlarımıza doğru evrimimizin bir sembolü. Yüksek bilincin anahtarı.

Chiron aslında; yarı at, yarı insan bedenlenişi ile, ego benliğimizle insan yanımızın tek bedende biçim bulan ve insanlaşmaya çalışan yanımızın da simgesi.
11299F0C-42F3-45DC-8E26-9B9325A701C8

Bize düşen ise yaşam sanatında; acılarımızın ve egosal benliklerimizin farkına vararak gerçek insan olma yolunda farkındalık bilinciyle geçidi açmaktır. Chiron (Kiron) Sembolü bu nedenle bir anahtara benzer.

D11FDEEC-F266-4675-A67F-A1218E46248C

Chiron; sıradan dünya görüşünün aksine, kabile bilincinden çıkıp bireyselleşmeyi, özgünleşmeyi, yaralarımızı ya da acılarımızı sararken, aciz ve kurban rolünü bırakarak, kolektif birliğe açılan yüksek bilinç farkındalığını; şifanın, koşulsuz sevginin, içsel barış ve özgürlüğün anahtarını verir insanlığa.

Kendi birliğinden evrensel bütünlüğe.

•Holestoheavens’den çeviri yapılarak yeniden kaleme alınmıştır•

✍🏻
Evren’den

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s