Her Umut Ortak Arar

Bir bebek gülümsedi hayata
Aile gülümsedi o anda
Sevgininin her zerresi
Oradan  yayıldı  dünyaya

Gülümsemekle ilgili duygularımı aktarmaya çalıştığım bu dizeler bir kitaptan aklıma geldi.  Gazeteci / yazar Nilay Örnek’e aitti bu kitap. Alırken kitapta  dikkatimi çeken ilk şey kitabın  ismi olmuştu.

“Her Umut Ortak Arar”

Nilay Örnek kitabının başlangıcında kitabın  isminin çift anlamlı algılanabilmesi ile ilgili şunları  yazıyordu :

“Hem her umut “orta karar”, hem de umutlarımız ortak arıyor. Mutluluk denen şey yalnız yaşanmıyor ! Zihnim bana, gülmek, birlikteyse tam gülmektir diyor.

Otobüs durağındaki kız gülümseyerek mesaj yazıyor. Belki sevdiğine, belki arkadaşına, belki ailesine. Ona bakarken hiçbir şey ilgimi çekmiyor, ne elimdeki kitap, ne cep telefonu.
Gerçek bir gülüşü izlemek bana iyi geliyor !

Bir mekânın önünden geçerken gülen insanlar görürsem eğer, bir bahane bulup orada birkaç dakika olsun oyalanıyorum. Çünkü gülmenin sesini bile seviyorum.
……

Sevinen insanlar görmeye doyamıyorum. Sevinmeye, gülmeye, güldürmeye, gülen insanlar görmeye, bir arada mutlu olmaya ihtiyaç duyuyorum.

Tıpkı bu satırları okuyan pek çok insan gibi…
…….

Her gün zorlaşan, zorlaştırılan hayat şartlarına, kötülüğe, utanmazlığa, vicdansızlığa, umursamazlığa, ayrışmaya, suskunluklara inat; korku, acı, kırgınlık, yorgunluk ve kayıplarımıza rağmen yaşamaya, üretmeye, ilerlemeye, korumaya, sevmeye ve mutlu olmaya çalışmak…”

Bu satırları okurken birden ülkemizde ve dünyada var olan  koronavirus salgınının yaşandığı şu günleri düşünüyorum. Yüzlerimizde maskelerimizle, aramızda mesafeler, yan yana gelip, konuşmaktan, birbirimizi görmekten korktuğumuz, kaçındığımız, evlerimize kapandığımız, ekonomik zorluklarla dolu günleri…

Gülüşlerimizi maskelerimizin arkasına sakladığımız bu günlerde,  çalıştığım kurum merdivenlerinde arkadaşlarımın inip, çıkarken  yaptığı konuşmaları, paylaşımları, gülümseme ve gülmelerini düşünüyorum.

Merdivenler ıssız, sakin; sanki üzerindeki  koşuşturmacaların  özlemini çekiyor.

Ne kadar önemliymiş bunların her biri. O günlerde yaşarken unuttuğumuz gülümsemeler, konuşmalar, hatta serzenişler.

Sen gülersen tüm dünya güler. Gülümsemenin, paylaşımların, dayanışmanın, küçücük mutlulukların, ziyaretlerin  anlam ve önemini fark ettiğimiz şu günler umarım daima hatırlarımızda kalsın unutulmasın …

Maskesiz bir dünya;

Sevgiyle,
Gülümsemeyle,
Sağlıkla,
Güzel paylaşımlarla
Umutla  dolsun !

Her Umut Ortak Arar” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s