Kanser mi artıyor?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün verilerine göre kanserlerin %90’a yakını önlenebilir nedenlerden kaynaklanıyor. Tütün ve alkol kullanımının artması hareketsiz ve sedanter yaşam tarzının artması, alınan kalorinin fazla, harcanan kalorinin az olması yani obezitenin artması kanser görülme sıklığının artmasına neden oluyor. Ayrıca yaşam süresinin artması da uzun yıllar boyunca karsinojenlere maruz kalan bedenlerde kanser görülmesinin artmasına, yani yaşlılık çağı kanserlerinin daha fazla görülmesine neden oldu.

Ama göz ardı edileni en çok dikkat çekilmesi gerekentoplumsal sorun ise “hava kirliliği“. Çoğumuz hava kirliliğini sadece akciğer kanseri nedeni olarak algılıyoruz. Oysa birçok kanser türü için DSÖ hava kirliliğini kanserojen olarak kabul etti. TTOD olarak buna dikkat çekiyoruz ve sık sık dernek olarak dile getiriyoruz. 

Medyada dillendirilen yanlış ve tehlikeli bir bilgi ise “kemoterapinin artması ile kanserden ölümler arttı’’ söylemi.Bu yanlış görüşün nedeni ise, geçmiş yıllarda, ölüm nedenleri kayıt edilirken

ölüme sebep olan ana sebep yerine ana sebep olarak  hemen hemen tüm hastalara kalp, solunum durması yazılmasıdır. Oysa günümüzde kanser kayıt sistemlerini de içeren pek çok düzenlemenin getirilmesi ile kalp ve solunum durmasına neden olan gerçek hastalık nedenleri kayıt altına alınıyor. Bu da kansere bağlı ölümlerde hızlı bir artış olmuş algısı yaratıyor.     

Doç Dr Özlem Sönmez

İç hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı

TTOD Yönetim Kurulu Üyesi

Basın ve Halkla İlişkiler Komisyon Başkanı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s