İqbal Masih/ Pakistan, 1982-16 Nisan 1995

Gelişmekte olan ülkelerde bazen çocuk olmak zordur. Çocukluk büyük mücadelelerle geçer. İqbal Masih de bu çocuklardan  biriydi.  Ancak o sadece zor bir çocukluk geçirmekle kalmayıp aynı zamanda küçük yaşta bir süper kahraman oldu.

Yıl 1982…Dünyada kölelik kalkmış olmasına rağmen  bazı ülkelerde hâlâ etkindi. Pakistan’da küçük  İkbal’in ebeveynlerinden birinin ameliyat olması gerekiyordu. Maalesef  paraları yoktu. Bir halı fabrikası, onlara oğulları karşılığında para teklif etti.

İqbal, henüz dört yaşındaydı. Onun gibi birçok çocukla birlikte fabrikada büyük odalarda zincirlenmiş olarak hiç dinlenmeden on iki saat boyunca çalışmaya zorlanıyordu. Koşulları öyle ağırdı ki, İqbal on iki yaşına geldiğinde boyu henüz altı yaşındaki bir çocuğun ki kadardı.

Daha fazla dayanamadı ve bir gün fabrikadan kaçtı. Ancak kısa bir süre sonra polis tarafından bulununca  tekrar fabrikaya geri götürüldü. Kısa bir süre sonra tekrar kaçtı. Bu sefer köle çocukları özgürleştiren bir gruba sığındı ve tüm gücünü kendisiyle aynı durumdaki çocukları kurtarmaya adadı.

Çocuk köleliğini duyurmak için tüm dünyayı dolaştı ve fabrikalar üzerinde öyle bir baskı oluştu ki, 3000’den fazla çocuk köleyi bırakmak zorunda kaldılar.

Ne yazık ki, İqbal on üç yaşındayken intikâm için öldürüldü. O büyük bir süper kahramandı. Kimbilir belki yaşasaydı, dünyadaki çocuk köleliğini sona erdirmeyi başarabilirdi.

Ancak bilinen bir gerçek var ki; herkes tarafından hırpalanmış,  unutulmuş olan üç bin kişi onun sayesinde normal bir hayat yaşıyor.

Düzenlenmiştir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s