Henry Ford’un banka kredisi başvurusunun reddedildiğini biliyor muydunuz ?

Ford, 1903 yılında başvurduğu krediyi alamamıştı. Banka müdürü, Ford’un kredi talebinin gerekçesini olumlu değerlendirmemiş ve red mührünü basmıştı. Henry Ford, şaşkına döndü ve “Böyle bir projeyi nasıl geri çevirebilirsiniz?” dedi. Banka müdürü de yanıt olarak, “Otomobil ancak geçici bir moda olabilir. Benim bu tarz işlerle uğraşacak vaktim yok” dedi. Kendinden de oldukça emindi.

Ford’un inancı tamdı. “Bir gün yollarda at arabaları kalmayacak, bütün ulaşımlar otomobillerle sağlanacak!” dedi. Öyle de oldu.

Herkes İçin Otomobil!

Ford fabrikası, ilk olarak 1903 yılında ABD’de kuruldu. Sadece Türkiye değil, dünyada otomobil pazarına hakim olan Ford markası, sürekli gelişerek bugünlere geldi. Üretmiş olduğu modeller kısa sürede tükenirken, arz-talep dengesini öyle iyi analiz etti ki 10 yıllık deneyimin ardından “herkes için otomobil” mottosuyla yeni bir model üzerinde çalıştı.

Henry Ford, ilk ürettiği modellerden biri olan Model T ile büyük bir başarı elde etti. Bu model, hem ekonomik hem de kaliteliydi. Amerikan orta sınıfı arasında çabucak popüler oldu ve inanılmaz büyük satış rakamları elde etti. Model T, dünyanın en çok satan otomobilleri arasında 3. sırada yer almayı başardı. Henry Ford’un “ bütün ulaşımlar otomobillerle sağlanacak ” iddiası gerçekleşmişti bile.

Neden Bu Kadar Popüler Oldu?

Binek, ticari ve spor araçlar özelinde alanında ürettiği bütün modellerin tutulduğu Ford markasını bu denli popüler kılan neydi? Bu sorunun arkasında kuşkusuz yüz yıllık bir deneyim, gücünü işçisinden alan bir üretim anlayışı ve Henry Ford’dan miras kalan otomobil tutkusu yatıyor.

İşçi Odaklı Anlayış

Henry Ford, çalışanlarına değer vermenin ve onları mutlu etmenin yaptığı işe büyük katkı sağlayacağına dair bir inanışla normalde 9 saat olan mesaiyi 8 saate indirerek işçilerine zam yaptı. Pek çok üreticinin anlayamadığı bu hareketle 1 yılda üretim miktarını ve kârını önemli ölçüde artırdı. Ford markasıyla gelen bu yeni işçi odaklı anlayış, üretim bandının uygulama sürecine dahil edilmesiyle birlikte “Fordizm” adını aldı.

“Hayat Bir Yürüyüştür…”

Ford, bu başarıyı elde edene kadar tam 5 kez iflas etti ve her şeye sil baştan başladı. Karşısına çıkan bütün engellere karşı vizyonunu daraltmadı. Ford, yaşamayı bir yürüyüş olarak gördü ve “Hayat benim anladığıma göre bir duruş değil, bilakis daimi bir yürüyüştür. Kim ‘ben artık yoruldum’ der ve istirahata çekilirse, yerinde kalamaz. Aşağı doğru kayar” dedi.

83 yaşında beyin atağı sonucu yaşamını yitiren Ford; özlük hakları, insan kaynakları, seri üretim, satış-arz-talep optimizasyonu kavramlarının öncüleri arasında yer aldı. Ölümünün ardından Henry Ford’un başarı sırlarını herkes merak etti. Ford, bugün girişimci olmak isteyenlerin akıllarına kazıması gereken şu sözü de söyledi:

“Öğrenmeyi bırakan kişi yirmisinde de olsa, sekseninde de olsa, yaşlıdır. Öğrenmeye devam eden kişi ise gençtir. Yaşamdaki en muhteşem şey, zihninizi genç tutmaktır.”

Henry Ford’un Başarı Sırları

girisimcikafasi.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s