Duvarı Resimli Ev

Banksy diye bilinen sanatçı, kimliğini halktan gizlemek için epey çaba sarf etmiştir. İngiltere’nin Bristol kentinin yakınlarında 1970 yılında doğmuş ve doğduğu yerde sokak sanatına tutku duymaya başlamıştır. İlk grafiti eserleri, 1990’ların başında Bristol yöresinde binalara, reklâm panolarına ve diğer kamusal yüzeylere elle ve yazı spreyiyle yaptığı resimler olmuştur. İlk eserleri zaman alıcı olduğundan, çalışırken polis tarafından yakalanma riskini arttırmıştır.

1990’ların sonlarından 2000’lere kadar Banksy resme harcadığı zamanı azaltmak için önceden üretilip, boyanın yüzeye belli biçimde aktarılmasını sağlacak zarif şablonlar denedi.

Ne olursa olsun, Banksy, tercih ettiği araçla sokak sanatını icra etmeyi günümüze kadar sürdürmüştür.

Resimlerinin çoğu isyankâr olmaktan çok alaycıdır. Bir resminde elinde resim fırçası tutan iri bir farenin üzerinde şunlar yazılıdır :

“Zamanımız çok ama söyleyecek sözümüz pek yok. ”

Banksy’nin kendine has sokak sanatı faaliyetlerinin en büyük özelliklerinden biri bir kez yapılıp bittiğinde nadiren aktarılabilir ya da taşınabilir olmasıdır. Kimse bir binanın duvarına yapılan bir eseri kolayca satamaz. Ancak Banksy tarafından evlerinin duvarlarına resim yapılan şanslı insanlar, sonradan o evleri ” duvarı resimli ev ” olarak satmıştır.

Sanat 101

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s