Boğulmaya Dayanıklılık

ABD Donanması Özel Kuvvetleri olarak bilinen NAVY Seal’ın eğitim kampında “drown-proofing” adı verilen bir aşama vardır. Kelime anlamı olarak “boğulmaya dayanıklılık” anlamına gelir. Bu aşama gerçekleştirilirken ellerinizi sırtınızın arkasından bağlarlar, ayaklarınızı birbirine bağlarlar ve sizi 2.7 metrelik derin bir havuza atarlar.

Göreviniz beş dakika hayatta kalmaktır.

Genelde öğrencilerin büyük çoğunluğu başarısız olur. Suya atıldıktan sonra, birçoğu panik olur ve çığlık atmaya çalışırlar. Bazıları havuzun dibine doğru batıp bilinç kaybına uğrayana kadar mücadele eder. Yıllarca bu aşamada ölenler olmuştur.

Ama bazıları da bu aşamayı başarıyla tamamlar. Bunu başarmalarının sebebi iki farklı sezgisel dersi çok iyi biliyor olmalarıdır.

İlk ders paradoksaldır: kafanızı suyun üstünde tutmak için ne kadar çok mücadele ederseniz batma ihtimaliniz o kadar çok artar.

Kollarınız ve bacaklarınız bağlıyken, kendinizi beş dakika boyunca yüzeyde tutmak imkansızdır. Daha da kötüsü, vücudunuzu ayakta tutma konusundaki sınırlı girişimleriniz yalnızca daha hızlı batmanıza neden olur. Boğulmaya dayanıklı olmanın püf noktası aslında vücudunuzun havuzun dibine batmasına izin vermektir. Oradan, kendinizi hafifçe havuz zemininden itmek ve momentumunuzun sizi yüzeye geri getirmesine izin vermektir. Yüzeye çıktığınızda alacağınız nefesle bu döngüyü birçok kez yapabilirsiniz.

Garip bir şekilde, boğulmaya dayanıklılıktan kurtulmak insanüstü bir güç ya da dayanıklılık gerektirmez. Yüzmeyi bilmeyi bile gerektirmez. Aksine, yüzmemeyi gerektirir. Normalde seni öldürecek olan fizik kurallarına direnmek yerine, onlara teslim olmalısın ve kendi hayatını kurtarmak için kullanmalısın.

İkinci ders biraz daha açıktır ve bu da paradoksaldır: Ne kadar panik yaparsanız, o kadar fazla oksijen yakarsınız. Dolayısıyla bilinçsiz kalma ve boğulma olasılığınız artar. Bu durum hayatta kalma içgüdünüzü aleyhinize çevirir: nefes alma arzunuz ne kadar yoğun olursa, nefes alabilmeniz o kadar az olur ve ölme şansınız da o kadar yüksek olur.

Boğulmaya dayanıklılık aşaması fiziksel bir irade testinden çok aşırı tehlikeli durumlarda her bir öğrencinin duygusal öz kontrolünün bir testidir. Kendi dürtülerini kontrol edebiliyorlar mı? Potansiyel ölüm karşısında rahatlar mı? İsteyerek, daha yüksek bir değere veya hedefe hizmet etmek için hayatını riske atabilir mi?

Bu beceriler, herhangi bir öğrencinin yüzme yeteneğinden çok daha önemlidir. Esneklikten, fiziksel dayanıklılıktan veya hırstan da… Aynı şekilde ne kadar zeki olduklarından, hangi okula gittiklerinden ya da ne kadar şık giyindiklerinden…

Bu beceri herkesin geliştirebileceği en önemli becerilerden biridir. Ve sadece ordu eğitimi için değil, yaşam için gereklidir.

Düzenlemiştir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s