30 Ağustos 1922/ Zafer, Türk Ordusunun

Yunan işgal kuvvetlerini Anadolu’dan kesin olarak atmak için 26 Ağustos 1922 sabahı başlatılan Büyük Taarruz büyük bir başarıyla ilerledi ve 30 Ağustos günü Atatürk’ün bizzat idare ettiği Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Türk ordusu kesin bir zafer elde etti. Sonraki günlerde bozguna uğrayarak İzmir’e doğru kaçan Yunan ordusu takip edilerek işgal altındaki şehirler birer birer geri alındı ve düşman 9 Eylül 1922’de İzmir’de denize döküldü.

Atatürk, Büyük Zafer’in tarihi önemini 1924 yılında Dumlupınar’ da Şehit Asker Anıtı’nın açılışı nedeniyle yapılan törende şöyle dile getirir :

Efendiler! Milletimiz, egemenliğini eline aldığı gün en karanlık yoksulluğun, en derin uçurumun kıyısında idi. Bütün güçleri yıpranmış, bütün savunma araçları elinden alınmış, kutsal varlıkları saldırıya uğramış, pek acıklı bir durumda idi. Bütün bunlara rağmen varlığını ve istiklâlini kurtarmaya karar verdi. Bu kararında başarı sağlayabilmek için bütün milletin kendine bir hedef ve hareket seçmesi gerekiyordu. Efendiler, o hedef burasıydı. Amaç olan başarı, burada kazanılan zaferdi.

Dumlupınar Meydan Savaşı ve onun son safhası olan 30 Ağustos Savaşı, Türk tarihinin en önemli dönüm noktasını oluşturur. Milli tarihimiz çok büyük ve çok parlak zaferlerle doludur. Fakat Türk Milleti’nin burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir yön vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum.

Hiç şüphe etmemelidir ki, Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırılmış oldu. Sonsuz hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, gökyüzünde uçan şehit ruhları, devlet ve Cumhuriyetimizin sonsuz koruyucularıdır.

365 Gün Atatürk Takvimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s