Okullar açılırken ; can sıkıntı teşvik edilmeli!

Farklı bir eğitim-öğretim yılı olması dileğiyle;9D37C376-29B2-45A3-BB27-DC2B1A19F143

Can sıkıntısı; merakın, yaratıcılığın ve kendini keşfetmenin habercisidir
Hayat zordur ve okul da öyle olmalıdır, değil mi?  Ne yapmaları gerektiğine karar veremedikleri için canları sıkılmış öğrencilerin olduğu çok zorlayıcı bir okul! olduğunu düşünelim

Can sıkıntısı kötü bir şey olabilir. İlgi çekici bulmadığınız belli bir işi yapmak durumunda kaldığınızda da sıkılabilirsiniz. Beyinlerimiz teşvik edilmeye ihtiyaç duyar. Yeni, ilginç şeyler öğrenmeyi ve deneyimlemeyi severiz. Bu yüzden de yavan şeyler hakkında düşünmeye zorlandığımızda çileden çıkarız. Bu tür can sıkıntısı – “mecburi can sıkıntısı” diyelim buna – zorunlu dersleri ve ödevleri olan geleneksel okullarda yaygın olarak görülür.

Ancak başka türde bir can sıkıntısı daha var. İstediğiniz herhangi bir şeyi yapmakta özgür olup da ne yapmak istediğinizi bilemediğinizde yaşadığınız sıkıntı. Buna da “serbest can sıkıntısı” diyelim.

Bir öğrenci, adı Ayşe  olsun, müzikal enstrümanlar çalmaktan okulda kendi dükkanını işletmeye ve okul toplantılarını yönetmeye kadar birçok aktiviteyle meşgul olurdu. Zaman geçtikçe bu meşguliyetlerine olan ilgisini kaybetti ve can sıkıntısından gitgide daha fazla şikayet etmeye başladı. “Yapacak hiçbir şey yok,” diyordu. Yapacak elbette çok şey vardı, dünya ayaklarının altındaydı Ayşe nin . Matematik çalışabilir ya da makaleler yazabilirdi; bir YouTube kanalı açabilir, video oyunu tasarlayabilir ya da daha önce kimsenin yapmadığı hatta aklının ucundan dahi geçirmediği bir şey yapabilirdi.

Ayşe , “serbest can sıkıntısı”ndan muzdaripti. Bu haldeyken, normalde yaptığınız şeyler o an için yavan gözükür. Arkadaşlarınız ya da aileniz size önerilerde bulunsalar da hepsi eşit derecede sıkıcı gelir kulağınıza. Zorunlu görevleriniz sizi meşgul edebilir ancak can sıkıntısından kurtarmaz; “serbest can sıkıntısı”nı “mecburi”ye dönüştürmekle kalır sadece.

İnsanlar bazen mecburi can sıkıntısını, serbest can sıkıntısına tercih ederler. Zorunluluk onları kapana kıstırsa da suçu başkalarına atabiliyor olurlar en azından. Bu sayede “Öğretmenimin bana ilham vermesi gerekirdi ama öyle olmadı, bu yüzden de mutsuzluğumun sebebi öğretmenim,” diyebilirler. Serbest can sıkıntısı, başarınızın olduğu gibi başarısızlığınızın da sorumluluğunu üstlenmenizi gerektirdiği için zordur.

Bu, büyüme sürecinin en büyük sorunlarından biridir. 21. yüzyılda yaşayan insanlar olarak bizden, tutkularımızı keşfetmemiz ve nihayetinde bizim için anlam ifade eden işler bulmamız bekleniyor. Ne yazık ki, birçok insanın çocukluğu, vakitlerini gereksiz angarya ile dolduran okullarda geçiyor ve genelde üniversiteyi bitirip de yetişkin olana kadar kendi ilgi alanlarını bulmaya çalışmalarına izin verilmiyor. O zaman bile, faturaları ve öğrenci kredilerini ödemek zorunda oldukları için bunu yapma fırsatından yoksun kalıyorlar.

Çoğu yetişkin çocukları sürekli meşgul tutmak konusunda kararlı gözüküyor. İstemeyerek de olsa bu, çocuklara dinlenmenin istenmeyen bir şey olduğunu öğretiyor. Ancak hayal kurmak, düşünmek, hatta “can sıkıntısı” diye adlandırdığımız rahatsız edici durum bile, daha yüksek seviye öğrenime erişmek ve yeni fikirler üretmek için gereklidir.”

“Serbest can sıkıntısı” kötü bir şey değil. Nahoş bir his sadece, yoğun açlık hali gibi. Ancak kötü değil. Açlık gibi, serbest can sıkıntısı da bizi hareket etmeye yönlendiriyor. Bizi yeni şeyler denemeye, yeni sorular sormaya ve daha önce düşünmediğimiz konular hakkında düşünmeye zorluyor. Merak duygusunu ve yaratıcılığı teşvik ediyor.

içimizdeki canavarlarla temas kurmanın müsaade edilebilir -ve çekici- olduğunu öğreniriz ve onları dikkatle incelemeye devam ederiz; o sıkıştırılmış, bastırılmış ve kapalı diyarda yaşam gücümüzün ateşli özü yatıyor. Çünkü eylem ve yaratıcılık; dehşetin, boşluğun ve can sıkıntısının kol gezdiği yerlerde açığa çıkar.

Canınız sıkılsın yaratın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s