Vizyondaki Kabus

Vizyondaki Kabus

“Elinin altında televizyon varken bir çocuk doğal kaynaklara başvurmaya gereksinim duymaz ve can sıkıntısı gibi bir durumla karşılaşmaz.

Çocuk, televizyona olumsuz eleştiri getiren bir araştırmacının deyimiyle “down time”a (makinelerin stop ettiği an) girmekten kurtulur ve günlük programının dağılıp kendini çaresizce zamanın akışına bıraktığında, gerçek anları yaşayamaz.

Bir zamanlar bütün bir öğleden sonra “yapacak şey bulamayan” çocuklar yaratıcı oyunlar uydurur, kendilerini oyalayacak ilginç bir şeyler bulurlardı.

5767152B-9895-449C-AE55-53B691C97C7F

Bugünlerde çocukların düş güçlerini kullanmalarına gerek yok. Yeni masallar uydurmak, oyunlar icat etmek ya da gerçeği farklı biçimlerde kurmak eğilimi pek azında mevcut.

Yirmi yıldan az bir süre içinde altı ile on sekiz yaş arası çocukların televizyon izleme süreleri yüzde 70 oranında arttı. Bu artışı fark eden uyanık elektronik eşya şirketleri çocukları bilgisayar ve video oyunlarına alıştırdı.

Sonuç şu: Televizyon, dil edinimi için tek kaynak olamaz çünkü televizyon soru sorabilir ama çocuğun sorularını yanıtlayamaz.

Bir çocuk eğer günde ortalama iki ila dört saat arası televizyon izliyorsa ilkokulu bitirdiğinde toplam sekiz binden fazla kabusa ya da cinayete tanık olmuş olacaktır.” diyor Barry Sanders.

Suçlu geçmişimizi, an ve an tekrarlardan arındıramayarak, farkındalık bilincinden yoksun, ardı arkası kesilmeyen İnsanlık ayıplarımızı yaşayan, yaşatan bizler; hala siyah beyaz bir dünyanın içinde hapsolmaya izin veriyoruz.

Artık UYANARAK değişmeli, içimizdeki ve dışımızdaki çocuklara yorulmadan sevginin gücünü aktarmalı, kaliteli zaman ayırmalı ve yaratıcı düş zamanları oluşturarak, zamanın çengelinden kurtulmalı ve renkli düşlerin zamanlarını birlikte oluşturmalıyız!

Yoksa hep tekrarlanan siyah beyaz film karelerinin ve zaman çemberinin içinde sıkışarak kalacağız.

Evren’den ✍🏻

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s