Johari Penceresi

Kişiliğimizi ne kadar biliyoruz veya kişiliğimizin dış dünyaya yansıyan kısmı hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz ? Johari Penceresi, insan etkileşimini tanımlama konusunda en ilgi çekici modeldir. Dört gözlü pencere olan Johari Penceresi, kişisel farkındalığı dört farklı gruba ayırır :

A. Bu hücre, farkında olduğumuz ve başkarına anlatmaktan hoşlandığımız karakteristik özelliklerimizi ve deneyimlerimizi tanımlar. “Açık alan” da denir.

B. Bu ” gizli” hücre, kendi hakkımızda bildiğimiz; ama başkalarıyla paylaşmamayı seçtiğimiz şeyleri tanımlar. Diğerleriyle kurduğumuz güvene dayalı ilişkinin gelişmesi durumunda bu kategori giderek küçülecektir.

C. Kendi hakkımızda bilmediğimiz fakat diğer insanların rahatlıkla görebildiği şeyler vardır . Ve açıkça ortaya koyduğumuzu düşündüğümüz fakat başkalarının tamamen farklı şekilde yorumladıkları şeyler vardır. Bu hücrede geribildirim aydınlatıcı olduğu kadar, can yakıcı da olabilir.

D. Hayatımızda, başkaları kadar kendimizden de sakladığımız şeyler vardır. Düşündüğümüzden çok daha karışık ve çok yönlüyüzdür. Rüyalarımız, bu alanın içerisine girmektedir. ” Bilinmeyen alan” da denir.

Etkili bir iletişim süreci için, Johari Penceresi’nde yer alan ” açık alan” ın genişletilmesi, ” bilinmeyen alan” ın daraltılması önerilir. Sonuç olarak etkili bir iletişim, bireyin kendini açığa vurma derecesinin arttırılmasıyla ortaya konmaktadır.

Karar Kitabı/ Mikael Krogerus alıntılarla düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s