Pulun Hikayesi

İngiltere Parlementosu Lordlar Kamarası Vekili Sir Roland Hill, 1884 yılında Londra sokaklarında dolaşırken bir olayla karşılaşır. O yıllarda posta arabaları sokaklarda dolaşır ve meydanlık bir alanda postacı boru çalarak vatandaşları meydana çağırırmış. Postacı, arabanın üzerine çıkarak zarfların uzerindeki isimleri okur, ismi okunan kişi posta parasını vererek, mektubunu alırmış. O sırada Sir Hill, adı okunan bir genç kızı izler. Genç kız, arabaya yaklaşır, mektuba bakar, ancak almaz. Sir Hill, hemen mektubun parasını ödeyerek, kıza uzatır. Genç kız, Sir Hill’e böyle davranmasına gerek olmadığını söyleyince, Sir merakla kıza :

” Mektupta ne yazdığını bilmiyorsun ki” der. Kız da mektubun askerdeki kardeşinden geldiğini, ancak parası olmadığı için alamadığını söyler. Bunun uzerine, Sir Hill, ” Peki merak etmiyor musun içinde ne yazdığını?” der.

Kız: ” Hayır, çünkü iyi olduğunu biliyorum” der. Genç kız, askere gitmeden önce kardeşiyle bir sorun olmadığında zarfın üzerine bir çarpı işareti koyacakları konusunda anlaştıklarını söyler.

Olayın hemen arkasından Sir Hill, parlementoda bu konudan söz eder ve artık mektubu postaya verenden posta ücreti alınmasına karar verilir.

Paranın ödendiğini belirtmek için de ” Penny Black” olarak bilinen Kraliçe Victoria’nın portresini taşıyan 1 penny değerindeki pullar ressam William Mulredy tarafından hazırlanır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s