Fikriye

Fikriye Hanım 1897 yılında şimdi Yunanistan’ın Tesalya bölgesinin en büyük şehirlerinden olan Larissa’da doğmuştur. Babası, Atatürk’ün üvey babası olan Ragıp Efendi’nin kardeşi Miralay Hüsamettin bey’dir.
Çocuk yaştan itibaren piyano dersleri alan, batı kültürüyle yetişen Fikriye Hanım’ın, Atatürk’ü tanıyıp sevmeye başladığı tarih 1913’e denk gelir. O yıllarda Mustafa Kemal henüz Trablusgrap’tan dönmüş, 32 yaşında oldukça yakışıklı bir binbaşıdır.
Daha sonra Mustafa Kemal, Sofya’da Ateşemiliter olarak evinden ayrılıp, uzun yıllar cephelerde çarpıştıktan sonra İstanbul Akaretler’deki evine 1918’de döner. Tabi o yıllarda Fikriye, 21 yaşında oldukça güzel bir genç kız olmuştur. Anafartalar Kahramanı olarak ün salan, General üniforması altındaki Mustafa Kemal Paşa, artık onun için bir ‘Ağabey’den de ötedir. Sonrası malum… Mustafa Kemal Samsun’a çıkar, Ankara’ya geçer. Fikriye Hanım da bir ara ‘Ağabey’den öte duygular beslediği Mustafa Kemal’in peşinden Ankara’ya gelir. 1923 yılına değin Çankaya Köşkü’nde Mustafa Kemal Paşa’ya yardımlarda bulunur. Narin olan ve hastalıklara karşı dayanıklı olmayan yapısına ciğerlerinden rahatsızlandığı da eklenir. Mustafa Kemal, Fikriye’yi tedavi için Münih’e yollar. Münih’de Mustafa Kemal’in Latife Hanım’la evlendiğini öğrenince Türkiye’ye apar topar geri döner. İlk işi Köşk’e gitmek olur. Ancak Latife Hanım onun geldiğini görünce Mustafa Kemal’e haber vermeden yavere emir verir ve köşkten yaka paça attırır. Köşk’ten uzaklaşırken, yanında bulunan silahi ile 23 Mayıs1924 te intihar eder.110F69F8-B8DB-43A8-9636-C5D51F03752C.jpeg

Yıllar sonra Atatürk onu düşünürken şöyle diyecektir: “Beni iki kadın çok sevdi, biri yalnız ben olduğum için (o Fikriye’dir), öteki de mevkiim için (o da Latife Hanım’dır).”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s