Steril Eldiven

ABD’de John Hopkins Tıp Okulu’nun dünyaca ünlü cerrahı W. Stewart Halsted’in ameliyatlarını yavaş yaptığı söylenirdi. Ama oma onun bu yavaşlığı aşık olduğu ameliyat hemşiresi ile ameliyatlarda daha uzun kalabilme amacını taşıyordu. Her ameliyatında onu da yanında görmek istiyordu ancak Caroline Hampton’ın ellerinde antiseptik solüsyonuna karşı alerjik yaralar gelişince güzel hemşire ameliyatlara giremez oldu.

Bunun üzerine depresyona giren Dr. Halsted çareyi lastikten bir eldiven yapmakta buldu. Artık güzel hemşire Caroline ile birlikte yine ameliyatlara gelebilecekti. Öyle de oldu.

Dr Halsted, 1890’da hemşire Caroline ile evlendi. Eldivenleri hemşire hanım için özel olarak Good- Year şirketi yapmıştı. Böylece steril eldivenlerin ameliyatlarda kullanılmasının yararları da anlaşıldı. Giderek bu anlayış tüm dünyaya yayıldı. Romantik bir aşkın sonucu ameliyatlarda eldiven kullanılması çok önemli bir keşfin başlangıcı oldu. Bu arada Dr. Halsted’in genç asistanı olan kişi ise Harvey Cushing’di. Cushing daha sonraki yıllarda beyin cerrahisinde devrimsel gelişmelere önderlik yapacaktı.

Alıntıdır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s