Aslan Christian’ın Kalpleri Isıtan Hikayesi

Aslan Christian’ın hikayesi insanlarla bir aslan arasında doğabilecek bir sevgi bağını anlatan sıcacık bir hikaye.

Belgesellere de konu olmuş ve hala ardında bazı çözülmemiş sorular bırakmış gerçek bir hikaye.

Her şey 1969’da Londra’da başladı. John Rendall ve Anthony “Ace” Bourke adlarında iki genç Avustralyalı Harrods’a alışveriş yapmaya gittiler. Şanslarına satılık bir aslan yavrusu buldular. Önceki gece işlerini berbat ettiği için satıcı ondan kurtulmak istiyordu.

Çocuklar aslanı alıp evlerine götürdüler. Arkadaşlarıyla beraber onu büyütmeye başladılar ve onun ne kadar sosyal ve tatlı bir hayvan olduğunun farkına vardılar. Küçük yavru bir yaşına bastığında onu evde tutmak artık mümkün değildi. Sonra onu ilginç bir şekilde “Sofistikedi” adını verdikleri ve sahibi oldukları mobilya mağazasına götürmeye karar verdiler.

Ne Rendall ne de Bourke küçük dostlarının bu kadar hızlı büyüyeceğini kestirememişlerdi.

Çok kısa süre içinde onu mobilya mağazasında tutmak da imkansız hale gelmişti. Hiçbir yere sığmıyor ve kaçınılmaz olarak her yerde çok fazla zarara yol açıyordu. Sonrasında rahip olan bir arkadaşlarına, Christian’ın Hristiyan mezarlığında kalıp kalamayacağını sordular. Rahip kalmasına izin verdi.

Aslan Christian büyümeye devam etti. Bir yetişkin haline gelmişti ve inanılmaz fazla besin tüketiyordu. Ona yemek almak insan dostları için inanılmaz pahalıya mal oluyordu. Artık Londra’da yaşamaya devam etmesinin imkansız olduğunu anlamışlardı. Sonuçta o bir hayvandı. Ya tehlikeli bir hal alsaydı? Her zaman dost canlısı olmuştu, ama ne olup biteceği bilinmezdi…

İki film oyuncusu Christian’ı ziyaret edip onu Kenyalı ünlü çevreci George Adamson’a vermenin mantıklı olacağını önerdiler.

Onun doğal habitatına gitmesine aracı olup gerçek bir aslan gibi yaşamasını sağlayabilirdi. Çocuklar bu öneriyi kabul ettiler. Bu herkes için en iyisiydi.

Gençler Christian’ı Kenya’daki Kora Ulusal Parkı’na götürme konusunda hemfikir oldular. Yeni bir hayata başlaması için en uygun yer orasıydı. Çevreci dostları Christian’ı herkesin “Evlat” dediği daha yaşlı erkek bir aslanla tanıştırdı. Ayrıca onların yanına yeni bir sürü kurmaları için bir de dişi aslan verdi. Ufak ufak hayvanlar insanlardan uzaklaşmaya başladılar; ta ki bir daha insanların yanına dönmedikleri güne kadar.

Bu olaydan bir yıl sonra Rendall ve Bourke arkadaşları Christian’ı ziyaret etmek insiyatifini aldılar.

Bu biraz çılgın bir düşünceydi. Çoktan doğal habitatına dönmüştü ve sıradan bir aslan gibi davranıyordu. Yine de onun iyi olup olmadığını anlamak için onu görmek istediler. Çevreci dostları onları uyardı. Çok dikkatli olmalıydılar. Christian onlara saldırabilirdi.

Genç adamlar Kora’nın uç noktalarına gidip beklemeye başladılar. Christian diye seslenmeye başladılar ama hemen ortaya çıkmadı. En sonunda aslan dikkatlice kayaların arasından çıkarken görüldü. Çocuklar ona seslenmeye devam ettiler. Aslan buna hızlıca tepki verdi ve hemen eski dostlarına kavuşmak için harekete geçti.

Tüm garipliğe rağmen çocukları hatırladı. Kendini onların üzerine atıp onları kucakladı ve suratlarını yaladı. Tüm bu olaylar kameraya kaydedildi.

Bir yıl sonra daha da ilginç bir şey oldu. Son buluşmalarından sonra aslan Christian ormana döndü.

O anda gördükleri onun ormandaki aslanların kralı olduğuydu. Sonra bir anda ortadan kayboluverdi. 9 ay boyunca ondan hiçbir şekilde haber alamadılar.

İnsan dostları onu yeniden ziyaret etmek istiyordu. Nasıl ve neden bilinmiyordu ancak çocukların geldikleri sırada Christian yine Kora civarında dolaşmaya başlamıştı. Ertesi gün o ilk karşılaşma anları yeniden yaşandı. Aslan onlara dikkatlice baktı, sonra tıpkı onların büyüttüğü yavruymuş gibi yeniden koşarak onlara yaklaştı. Tek fark, onu gördükleri son zamana göre iki kat büyümüş olmasıydı.

Aslan Christian ile insan dostlarının arasındaki sevgi hikâyesi gerçek fotoğraflar ile bir belgesele dönüştürüldü.

Düzenlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s