Bazen niyetiniz olmasa da görürsünüz…

Tesadüf, bir hata sonucunda ortaya çıkan olumlu sonuçlardır. Keşif yapmaya çalışırken başka bir keşif bulma durumudur. Bu yüzden hiçbir kazayı küçümsememek gerekir. Bazen bu kazalardan daha değerli sonuçlara ulaşılabilir.

Alexander Flemming bakterili cam plakalardan birinde mantar gelişince penisilini buldu. Onu atmak yerine üstünde çalıştı ve bu mantar sayesinde bakterilerin geliştiğini görüp sayısız hayatı kurtaracak bir ilaç buldu.

Almanya’daki Altdorf Üniversitesi profesörü Johann Heinrich Schulze, 1725’te fosfor bulmak için yeni bir metot üzerinde çalışıyordu. Gümüşle nitrat karışımının, çalıştığı kabın güneşe bakan kısmında siyah bir ton oluşturduğunu yanlışlıkla gördü. Bu olanlardan dolayı iyice meraklanan Schulze, üstünde notlar yazılı kağıdı kabın yanında bıraktı.

Güneşe çıkardıktan sonra kağıdı çekti ve kabın içinde nottaki yazıların fotoğraflaştığını gördü. Bu daha sonra fotoğrafın temelini oluşturdu.

Günbegün karşılaştığımız hatalara veya kazalara daha fazla dikkat etmeliyiz. Çünkü bunlar zamanla bizim hayatımız ve başkalarının hayatı için yararlı mesajlar taşıyor olabilirler.

Her Güne Bir Kafka / Allan Percy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s