Tıpkı Sizin Gibiyiz +1 Farkla

“Ekilecek tohumları insanlar arasında ilk yayan benim, eskiden toprak tek renkliydi. ”

Ovidius, Fasti

Insanoğlu yıllardan beri içerisinde yaşadığı çevreyi anlamlandırmak istemiştir. Onun çevresini kuşatan bir doğal çevresi vardır, bir de ilişkilerinden oluşan sosyal çevresi.

Doğal çevresinde güneşin ve dünyanın hareketleriyle de yakından ilgilenmiş ve onlara değişik isimler vermiştir.

Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesine bir gün, güneşin etrafında dönmesine bir yıl demiştir. Bu dönüş gerçekleşirken dünyanın güneş ışınlarını alış açısına göre de mevsimlerin oluştuğunu söylemiştir.

Nevruz, yeni gün anlamına gelmektedir. Kış mevsiminden sonra doğanın uyanmaya ve canlanmaya başladığı bir dönemdir. Baharın ve çiçeklerin Tanrıçası Flora’nın doğada yarattığı değişim ve dönüşümdür. Doğadaki bu dönüşüm ruhlarımıza yansır ve bizlerde neşe, heyecan, coşku yaratır. Sadece Türkiye’de değil, Hindistan, Afganistan, İran ve Arap ülkelerine kadar pek çok ülkede kutlanır. Hoşgörünün, dostluğun, kardeşliğin, birliğin, kaynaşmanın coşkusudur kutlanan yüreklerde.

Nevruz, doğa koşullarına göre düzenlenen halk takviminin başlangıcı, ilkbaharla gelen yeni bir yılın başlangıç gününe verilen isimdir. 21 Mart’a rastlayan bu günün özelliği ise gece ile gündüzün 12 saat gece, 12 saat gündüz olarak eşitlenmesidir.

21 Mart aynı zamanda Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’dür. Down Sendromu, sıradan bir insanın vücudunda 46 kromozom bulunmakta iken, bazı bireylerde 21. kromozomun 3 adet olması nedeniyle 47 kromozom bulunmasıdır ve 21. kromozom 3 adet olduğu için de 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kabul edilmiştir.

Down Sendromlu bireylerde, çekik gözler, basık burun, kısa parmaklar, kalın ense, gelişim ve zekâ geriliği bulunmaktadır. Ancak uygun eğitimlerle Down Sendromlu bireylerin de birçok başarıya imza attığı ve anlamlı hayatlar kurabildiği görülmektedir.

Sağlık Müdürlüğümüzün de içinde bulunduğu projelerden biri, Ulusal Down Sendromu Derneği ile yapmış olduğu “Hoş Geldin Bebek Projesi” idi. Projenin amacı, İzmir’ de bulunan Down sendromlu (Ds) bireyleri tespit etmek, özel eğitim, sağlık kontrolü ve fizyoterapi alanlarında erken müdahale programlarına katılmalarını sağlamak, Ds’ li bireylere ve ailelerine psikolojik destek sunmak, aileleri, toplumu ve sağlık personelini Ds ve engelli hakları konularında bilgilendirmeyi amaçlamaktaydı.

Projenin etkinliklerinden biri de Derneğin düzenlemiş olduğu piknikti. Gittiğimiz yerde kendimizi göz alabildiğine uzanan papatya tarlalarının içinde bulmuştuk. Aileleriyle birlikte gelen Down Sendromlu çocuk ve gençlerin sevgi ve mutluluğu her yerde hissediliyor, baharın coşkusuna karışıyordu. Bir anda gözlerimiz Down Sendromlu iki gence takıldı kaldı. Gençlerden erkek olan genç kızın önünde diz çökmüş, topladığı bir demet papatyayı genç kıza doğru uzatıyordu. İnanılmaz duygu yüklü bir andı. Kız nazikçe alkışlarımız arasında papatyaları kabul etti. İkisinin de mutlulukları yüzlerinden okunuyordu.

Böyle bir sahneye şahit olduğumuz için o kadar şanslıydık ki…Bir aşk ancak bu kadar saf ve masum olarak ifade edilebilirdi…Daha sonra tanıştığımız her çocuk o kadar özeldi ki, hepsinin kendine özgü hayalleri vardı . Gülüşleri dünyayı aydınlatıyor, saf sevgileri kalbinizi eritiyordu.

21 Mart Farkındalık Günü’nde çok anlamlı bir mesaj veriyorlardı bizlere…” Tıpkı sizin gibiyiz +1 farkla… Gerçek dostlar kromozom saymaz !”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s