Feng Shui

Mekânların enerjisi insan hayatında büyük bir etkiye sahiptir.
Feng Shui’ye göre her rengin ve eşyanın bir enerjisi vardır. Mesele bu enerjiyi doğru kullanmak ve yaşama yansıtabilmektir.

Feng Shui kelime olarak rüzgâr ve su anlamına gelmektedir. Bir Çin kültürüdür ve 5000 yıllık bir geçmişi vardır.

Yaşam hepimize sayısız fırsatlar sunar. Kimimiz bu fırsatları farkedip yararlanma yollarını buluruz, kimimiz ise bu fırsatlar denizine öylece bakıp “ne kadar şanssızım ben ” diye düşünür, nasıl ve ne yöne çabalayacağımızı bilemeyiz. Yaşamın sunduğu tüm nimetlerden en iyi şekilde yararlanma klavuzudur Feng Shui…Yaratılıştan getirdiğimiz özelliklerimizi keşfetmek ve bunları geliştirecek en uygun mekânları hazırlamak için bize rehberlik eder.
Doğada var olan yaşam enerjisini mekânlarda harekete geçirmenin yöntemlerini bize gösterir.

Doğanın bir parçası olan insan, yaşadığı mekânda da bu denge ve uyumu arar. Feng Shui öğretisi ise insanın yaşam alanlarını varoluş özelliklerine uygun düzenler.

Binalar insanlara benzer, sokak kapıları onların ağızları, pencereleri gözleri, odaları vücudun organları gibidir. Evlerde atılamadığı için saklanan ve yığın oluşturan eşyalar, enerjinin rahatça mekân içerisinde dolaşmasını engellediğinden, tıpkı bedenimizde hastalıklara yol açan kistler gibi yaşamımızda olumsuzluklara neden olur. Bazı mekânlara girdiğimizde bu olumsuz baskıyı üzerimizde hisseder ve oradan çıkmak isteriz. Bazılarındaysa mekânda kendimizi o kadar rahat hissederiz ki, oradan kalkıp gidemeyiz.

Konfüçyüs bize olumlu bakış açısı ve yaşamdaki enerjinin farkında olarak çabalamanın önemini şu sözlerle ifade etmiştir.
” Güneşin sana ulaşmasını istiyorsan, gölgeden çık”

Ve Leonardo Da Vinci’nin yaşamsal büyük öneme sahip, su ile ilgili şu sözleri de dikkat çekicidir :

” Oradan, buradan, yukarıdan, aşağıdan sürekli hareket halindeki su dinginlik nedir bilmez. Su her kokuyu, rengi ve tadı alabilir ancak kendisi bu özelliklere sahip değildir. Tıpkı önünden geçirilen nesneleri gösteren bir ayna gibi.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s