Symrna

Anadolu’nun mythos’a katkıları salt efsane, uydurulmuş masal değildir. Anadolu kaynaklı efsanelerin hepsi olmuş olayları yansıtır, yaşamış kişileri konu alır. Bu yüzdendir ki bir gerçek payı ve tarihsel bir nitelik taşırlar.

Amazon’lar bu gerçeğin en belirgin örneğidir, çünkü efsaneleri yalnız bir olayı değil, bütün bir düzeni dile getirir. Anadolu yıllarca anaerkil bir toplum düzeni içinde yaşamış ve bu düzenin simgesi olan Ana Tanrıça’ya değişik adlarla tapılmıştır. Amazon’lar İşte bu düzenin kalıntılarıdır, babaerkil özellikte ve nitelikte olan Yunan mythos’unu bu kadar etkilemiş olmaları da ondandır.

Amazonlar’dan bahseden en eski kaynak Homeros’tur.
Efsaneye göre Amazon’lar savaş tanrı Ares ile Harmonia’nın ( ya da Aphrodite’nin ) kızları sayılır. Savaşçı karakterleri böylece kaynaklarından da belli olan bu kadınlar ok ve yaydan başka bir de ” labrys” denilen iki ağızlı baltayı silah olarak kullanırlar . Bu baltaya hem Girit, hem Hitit kabartmalarında rastlanır. Amazon’ların at üstünde savaşmaları, atı yalnız arabaya koşmak için kullanan ilk Yunanlıları özellikle etkilemiş olsa gerek. Yayıldıkları bölgelerle Hititlerin bulunduğu bölgelerin birbirini tutması da dikkati çekmekte.

Amazon adının kökeni de yazarlarca şöyle açıklanır:
A-mazon, yani memesiz demekmiş. Adın nedeni de bu savaşçı kadınların yayı göğüslerine dayayabilmek için bir memelerini kesip çıkarmaları imiş. Başlarında hiçbir erkek bulunmadan kendi kendilerini yöneten Amazon’lar önder olarak bir kraliçe tanırlar. Erkekleri yanlarında köle ya da uşak olarak bulundururlar, onları çocuk doğurmak için kullanırlarmış. Erkek çocuklarını sakat eder ya da öldürürler, yalnız kız çocuklarını aralarına alırlarmış.

Dilden dile dolaşan efsanelere göre, Ephesos ve Smyrna şehirlerinin birer Amazon tarafından kurulduğu anlatılır. Bir başka söylenceye göre ise, bugünkü İzmir yöresinde yaşamış Elektdi isimli bir kavim Amazon’larla savaşarak onları yenmiş. Sonra, kralları These, Amazon önderi Symrna ile evlenmiş ve kente onun adını verdirtmiş.

Smyrna, Zymirni, Esmira, Yezmirr, Samornia gibi değişik olarak isimlendirilen kent ise sonunda Türkler tarafından İzmir olarak benimsendi.

Azra Erhat/ Mitoloji Sözlüğü’nden düzenlenmiştir.

Symrna” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s