Hareket İyileştirir

9 Aralık 1883’te Almanya’da dünyaya gelen Joseph Hubertus Pilates, ödüllü jimnastikçi bir baba ile doğal tedavi yöntemleri üzerinde çalışan bir annenin oğullarıydı.

Hastalıklı çocukluk döneminde geçirdiği astım, raşitizm, romatizmal ateş gibi hastalıklar, diğer çocukların kendisiyle alay etmelerine neden oldu.

Küçük yaşlardan itibaren kendisini bu hastalıklardan kurtarabilecek çareler üzerine kafa yorarak, bir aile hekimi tarafından kendisine verilen anatomi kitabını incelemeye başĺadı. Kitabın her bir sayfasını anlamak için kendi beden hareketlerinden faydalandı. Kayak, jimnastik, vücut geliştirme, yoga ve kung–fu sporlarıyla uğraştı ve 14 yaşına geldiğinde bunyesini kuvvetlendirmeyi başarmıştı. Doğu ve batı felsefesi ile egzersiz çeşitleri üzerine araştırmalar yaptı.

” Hareket iyileştirir” ilkesiyle tüm gençliğini iyi bir sağlığa ve fiziğe sahip olabilmek için beden geliştirme sporları ile geçirdi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman uyrukluların alıkonulduğu Lancaster bölgesindeki kampta hastabakıcılık yapan Pilates, kendini geliştirmeye devam etmekle birlikte hastalara da iyileşmelerini ve gelişmelerini sağlayacak programlar hazırladı.

Daha sonra ” Contrology ” diye adlandıracağı metodunu oluşturacak orijinal egzersizlerini geliştirmeye başladı. 30 hastaya her gün fitness ve bu teknikleri öğretti.

1918 yılındaki ağır grip salgınında İngiltere’de yaşayan pek çok kişi yaşamını yitirdi. Ancak Pilates’in kampındaki insanlar salgından hiç etkilenmediler ve Pilates’in egzersizleri mucize olarak hayat kurtaran teknikler olarak anılmaya başladı ve Pilates’in çalışmalarına katılan grup, kampın en güçlü ve sağlıklı grubu haline geldi.

Savaş sonrası Almanya’ya dönen Pilates 1926 yılında Amerika’ya gitmeye karar verdi. New York’ta, New York City Bale Okulu’nun yan binasında ilk stüdyosunu açtı. Programları özellikle Amerika’daki dansçılar arasında çok popüler hale geldi. Halen faaliyetlerine devam eden stüdyosu çok ünlü sakatlık geçiren dansçıları kısa sürede iyileştirerek, yeniden kariyerlerine dönmelerini sağladı.

Geliştirdiği ” Contrology” olarak isimlendirdiği pilates, denge, nefes ve hareketlerin sentezi olan bir çalışma programı idi. İçinde barındırdığı 500’ün üzerinde egzersiz kasların güçlenmesini ve dengenin gelişmesini sağlıyordu. Pilates, öğrettiği tekniği sayesinde sayısız insanı daha sağlıklı hale getirdi.

Tüm bu sistemin temel ilkesi ” Hareket iyileştirir ” prensibiydi. Joseph Pilates, 1967 yılında 87 yaşında stüdyosunda ve işinin başında hayata veda ederken, geride yetiştirdiği yüzlerce öğrencisini, iyileştirdiği daha sağlıklı bir bedene kavuşmalarını sağladığı kursiyerlerini ve milyonlarca insanı etkileyen sistemini bizlere bıraktı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s