Rekabetin En Güzeli

Boston maraton koşusu, her yıl düzenlenen önemli bir uluslararası atletizm yarışıdır. Maraton koşusu, bilindiği gibi olgun yaştaki sporcuların başarılı olduğu bir daldır. Bu nedenle de hemen her başarılı atlet bu yarışlara birçok kez üst üste katılır ve birkaç kez birlikte koşmanın doğal bir sonucu olarak da aralarında kıyasıya bir rekabet oluşur.

1900’lü yılların hemen başlarında yapılan yarışlarda, birkaç yıl üst üste üç atlet çekişiyordu. Bunlardan biri Amerikalı, biri Japon, biri de Avusturalyalı idi. Her seferinde de, baştan sona çekişmeli geçen yarışın sonunda biri, diğerlerini çok az farkla geçer, birinci olurdu.

Yine bir yıl, bu üç atletin de katılımıyla yarış başladı. Kısa bir süre sonra, yarışa katılan diğer atletler gerilerde kalınca, bu üç atlet, her zaman olduğu gibi büyük bir çekişme içine girdiler. Zaman zaman biri diğerini geçerek, izleyenlere de çok heyecanlı ve keyifli anlar yaşatıyorlardı. Bitirme çizgisine çok az kalmasına karşın, üçünün arasındaki mesafe sadece bir kaç metreydi.

Yarışın bitmesine yaklaşık 50 metre kala, Amerikalı önde, Avustralyalı hemen arkasında, Japon da Avustralya’nın birkaç metre gerisinde koşarlarken !… Olan oldu…

Seyirciler arasından fırlayan sevimli bir köpek, Amerikalı’nın ayaklarının arasına dalarak, onun tepetaklak yuvarlanmasına neden oldu.

Hemen arkasından gelen Avustralyalı atlet, ne olup bittiğini anlayamadan Amerikalı atletin üzerinden atlayıp birkaç metre koştu ama onu yerde bırakıp gitmeye gönlü razı olmadığı için hemen durup geri döndü ve yere düşen Amerikalı’nın ayağa kalkmasına yardımcı oldu. Zaten hemen arkalarında olan Japon atlet de yetişti ve o da Amerikalı atletin diğer koluna girip ayağa kaldırdı.

Amerikalı atlet de, yarışa devam etmesini engelleyecek büyük bir sakatlık olmadığını, rahatça koşabileceğini anlayınca, diğer iki atlet Amerikalı’yı ileri doğru iterek öne geçmesini söylediler. Amerikalı atlet ise şiddetle karşı çıkarak, kendisinin yere düşerek şansını yitirdiğini, önceliğin Avusturalyalı atlette olduğunu söyledi ve onu ileri doğru itti. Avustralyalı atlet de, yarışı kendi isteğiyle bıraktığını ileri sürüp, Japon atlete devam etmesi için ısrar etti. Japon atlet ise kazara önlerine çıkan bir köpek yüzünden sıralamanın değişmemesi gerektiğini, kendisinin yarışmayı ancak üçüncü olarak bitirmeyi kabul edebileceğini söylüyordu. Seyirciler de bu ilginç gelişmeleri izleyip, nasıl sonuçlanacağını merak ediyorlardı.

Bu üç atlet bir süre daha, önce sen, hayır önce sen kavgası yaptıktan sonra, kol kola girip birlikte koşmaya başladılar ve bitirme çizgisini üçü birlikte geçti. Bu duygusal final, elbette seyircileri de etkilemişti . Alkışlar ve bravo sesleri durmak bilmiyordu. O günkü yarışın bir değil, üç birincisi vardı. Ve bu üç atlet uzun yıllar seyircilerin gönüllerindeki birincilik kürsüsündeki yerlerini korudular.

Yücel Aksoy

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s