Picasso ve Velázquez’li Bir Strateji Yönetimi Dersi…

Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin efsaneleşmiş öğretmenlerinden Prof. Dr. Muhan Hoca’nın Strateji Yönetimi Dersi’ ni, üniversitenin öğretim üyeleri bile kaçırmak istemezdi.

Derslerinin birinde Muhan Soysal, tepegöze bir Picasso resmi koydu. Herkes pür dikkat resme baktı ancak tarzı zaten kübik olan Picasso’nun sürrealist resminde, sanatla fazla ilgilenmeyenlerin anlayabileceği çok az şey vardı. Bozuk perspektifli bir oda, sarı uzun saçlı yaratığa benzeyen birşey. Etrafında başka yaratıklar, yerde yine bir yaratık ve arkadaki şekli bozuk içi parlak dikdörtgenin içinde başka birşeyler daha.

5-10 dakika hiçbir şey söylemeden sınıfı izleyen hoca, biraz sonra Picasso’nun resmini alıp, Velázquez’in ünlü Las Meninas tablosunu koydu. Bu resimde sandalyenin üzerinde oturan sarı uzun saçlı bir aristokrat kızının etrafındaki dadıları onun saçını tararken, yerde ise köpeği yatmaktaydı. Ve babası arkasından ışık sızan kapıdan kızını izlemekteydi.

Öğrenciler ancak, ikinci resmi görünce Picasso’nun resmindeki öğelerin ne olduğunu ve bu resmin Velázquez’in tablosuna gönderme olarak yapılmış olduğunu farketti.

Sınıftakilerin, durumun farkına vardıklarını gören Muhan Soysal dersin hakkını verecekti :

“Hayatta hiçbir şey Velázquez’in resmi kadar belirgin ve net değildir. Hayat, size gerçekleri Picasso’ nun resmindeki gibi şekil değiştirmiş olarak gösterir. Picasso’nun resmine bakıp, Velázquez’in resmini görebilenleriniz başarılı olacak, diğerleri kübik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkarmaktan gerçekleri hiç göremeyecek.”

Alıntıdır-

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s