Düşlediğini Yapmak

Birçok girişimcinin en iyi fikirler rüyalarında aklına gelir. İğnenin ucuna bir delik koyma yeniliğiyle hatırı sayılır bir başarıya imza atan Elias Howe’a modern dikiş makinesinin icadı atfedilir.

Howe’un aile üyeleri fikri nasıl bulduğunu anlatırlar. İlk girişimlerinde Iğnenin deliğini alışıldık uca koymuş ama işe yaramıştı. Sonra bir gece, yabancı bir ülkenin acımasız kralının ondan bir dikiş makinesi yapmasını istediği bir rüya gördü. Kral ona yirmi dört saat zaman verdi, aksi takdirde idam edilecekti. İğne deliği ile boğuştu ama gerçek hayatta olduğu gibi bir türlü başaramadı. İdama götürüldü ve askerlerin mızraklarının uca yakın bir noktada delik olduğunu farketti. Çözüm kendiliğinden gelmişti. Mucit daha fazla zaman tanınması için yalvardı. O noktada uyandı. Sabahın dördüydü. Yataktan fırladı, atölyesine koştu ve deliği uca yakın bir iğne icat etti.

Rüyalarımız fikirlere ve pratik çözümlere doğru giden çok değerli bir yoldur. Pek çok yaratıcı insan ürün ve hizmetlerinin hayalini kurar. Bilinçaltı, bir yaratıcılık ve ilham kaynağı olarak bilinir ve bizi mantıklı ve gerçekçi aklımızın sınırlarından kurtarır. Büyük yaratıcı düşünürler, zihinlerinin işleyişinin derinliklerine bakmanın benzersiz ve beklenmedik şeyleri açığa çıkaracağını ama onlara ulaşmak için derin bir kazı yapmamız gerektiğini bilir . Bilincimiz büyük fikirlerimizi fark etmeyecek kadar gündelik işlerle meşguldür.

Uyku sırasında zihnimiz bilinçaltımızın derinliklerine iner. Bilinçaltımız biz farkında değilken bile, bilincimizin üstünde çalıştığı sorunlara kafa yormaya devam eder. Faydası bilinçaltında rasyonelliğin sıradışı fikirleri sansürlememesidir. Mantıklı akıl tarafından çok tuhaf olduğu için reddedilecek fikirlerin büyümesine şans verilir. Bilincimiz öğrendiğimiz kurallara uyar, düşüncelerimiz dümdüz ilerler, tanıdık ve tahmin edilebilir çizgilerin arasına hapsolmuştur. Bilinçaltımızda ise acayip fikirler keşfedilebilir ve bu da özel çözümlerin önünü açabilir.

Bu nedenle Sarah Ban Breathnach’ın söylediği gibi;
” Dünyanın düşleyenlere de ihtiyacı var, yapanlara da. Ama düşlediğini yapanlara daha çok ihtiyacı var. ”

-Düzenlenmiştir-

Düşlediğini Yapmak” üzerine 2 yorum

  1. Kişi bir işte uzmansa ve gerçekten emek veriyorsa başarıya ulaşır diye düşünüyorum. Kaliteli yapılan işin alıcısı muhakkak olur. Hele ki emek veriliyorsa… Yazınızı beğenerek okudum. Elinize, emeğinize sağlık 🙂

    Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s