Karın Tokluğuna Çalışan Kadrolu Müze Bekçileri !

Rusya’nın St. Petersburg kentindeki dünyanın en değerli sanat eserleriyle dolu Hermitage Müzesi çoğu kişinin pek aklına gelmeyecek ellere emanet. Müzedeki 3 milyondan fazla paha biçilemez sanat eserini farelerin gazabından korumak görevi, yaklaşık 200 yıldır kedilerin sormluluğunda.

200 yıl önce sayıları artan farelere önlem olarak Çariçe II. Katerina’nın verdiği emirle koruma görevine ” atanan ” uzman kedilerin görevi günümüzde de devam ediyor.

Müze kurulduğundan beri hiç şikâyet etmeden hizmetlerini sürdüren Hermitage kedilerine saygıda kusur edilmiyor ve bugün 80’e yakın kedinin barındığı müzede çalışanlar, her yıl ” Hermitage Kedi Günü “adı altında düzenlenen bir etkinlikle minnettarlıklarını gösteriyorlar.

Kediler için kurulan bir dernek, bu sevimli bekçileri ” makul bir sayıda tutma ” görevini üstlenirken, müze bünyesindeki özel veterinerler de kedilerin sağlık sorunlarıyla ilgileniyor. Kedilerin bütün bakım ve masrafları sponsorler ve gönüllü bağışçılar tarafından rahatlıkla karşılanıyor.

Müzedeki kedilerin istedikleri zaman bahçeye çıkabilmeleri için servis kapılarına minik delikler açılmış.

Müzenin yönetici asistanı Maria Haltunen ise, kedilerin dost canlısı varlıklar olduğunu ve müze çalışanlarının moralini yükselttiğini; onlar yakınlardayken insanların daha sevecen, daha cana yakın davrandıklarını söylüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s