Sevginin Mucizesi

Filiznur İmer’e doğumdan sonra, yüzde 94 ‘ağır zihinsel engelli ve otistik teşhisi konulmuştu. Izmir’de yaşıyordu ve günü ağlama ve şiddet krizleriyle geçiriyordu. Şu an 16 yaşında olan Filiznur ve annesi Süreyya İmer’in çabaları doktorları bile şaşırtarak bir mucizeyi gerçekleştirdi. Okumayı öğrendi, normal düzeydeki sınıf arkadaşlarıyla derslerini takip etmeye başladı. Spora giderek jimnastik dersleri aldı ve bu dalda Türkiye şampiyonlukları elde etti. İmer ailesinin Filiznur’un dünyaya gelmesiyle yaşadıkları mutluluk, o 19 aylık olduğunda öğrendikleri gerçekle, büyük üzüntüye dönüştü. Çocuklarına yüzde 94 oranında ‘ağır zihinsel engelli ve otistik’ teşhisi konulmuştu. Küçük yaştan itibaren ağır rahatsızlığından dolayı 18 yaşından küçüklere verilmesi sakıncalı olan ilaçlar almak zorunda kaldı Filiznur.

Anne Süreyya İmer, 6 yaşına kadar güçlükle konuşan, günün 20 saatini ağlama ve şiddet krizleriyle geçiren, kolunu kanatana kadar ısıran, başını duvarlara vuran, en anlaşılır şekilde sadece ‘anne’ diyebilen kızı için, büyük bir mücadeleye başladı.

Önce doktorlarıyla görüşerek, kızının hayatını günden güne olumsuz yönde etkileyen, görme kaybı yapan ilaçlarını kesti ve kızını sevgisiyle büyütmeye başladı.

Filiznur İmer, 6 yaşına geldiğinde ise aldığı zihinsel engelli ve otistik raporundan dolayı, hiçbir okula kabul edilmedi. Filiznur için şimdi de eğitim mücadelesi verilmeye başlamıştı. Her gittiği okulda, sadece engelli öğrencilerin gidebildiği özel alt sınıflarında eğitim alabileceği cevabını alıyordu aile…

Filiznur’a yardım elini uzatan ise, kendi oğlu da hem zihinsel, hem de bedensel engelli olan okul müdürü Tayfun Gökbulut oldu.

Filiznur’un sınıf arkadaşları, onun eğitimini olumsuz etkilemesin diye bir dizi mini eğitimden geçirildi. Onlara günlük yaşamda ve derslerinde Filiznur’a nasıl yardım edecekleri konusunda bilgiler verildi.

Anne sevgisi, arkadaşlarının, sınıf öğretmeninin, okul müdürünün ilgisi ve kucak açması, Filiznur’un hayatında yepyeni bir dönem başlatmıştı.

Engelliler yerine normal öğrencilerle okula devam ediyordu, her geçen gün derslerinde ilerleme kaydediyordu. Ne evinde ne de okulunda, ağlama ve şiddet krizleri yaşamıyordu artık. Hastaneden alınan en son raporunda ise zihinsel engeli kalkmış, sadece otistik olduğu yeralıyordu. Ağır zihinsel engelini sevgi, azim ve sporla aşmayı başarmıştı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, annesinin ve Filiznur’un başarı hikâyesi tüm engellilere umut ışığı olsun.

Sevginin Mucizesi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s