İyilik Bul, İyilik Yap

Dünya bizim etrafımızda dönmüyor. O hem kendinin hem de Güneş’in etrafında dönüyor. Üstelik görevini bir an bile tereddüt etmeden, hiçbir zaman tersine dönmeden ve saniyenin yarısı kadar bile durmadan mükemmel bir biçimde yapıyor. Şu sorular aklımıza gelebilir?

-Bunu niçin yapıyor ?
Tabii ki hepimizin güzel bir dünyada yaşaması ve Eko sistemin devamlılığını sağlamak için.

-Peki canı öyle istedi diye, sadece saniyenin yarısı kadar dursa sizce ne olurdu?
Felaketimiz olurdu !

– Çevresel bir problemin çözümü için toplum yetkili kurum ve kuruluşlar harekete geçmezse ne olur?
İnsan yaşamı bundan olumsuz etkilenir. Sadece çevresel bir problem bile insan yaşamının diğer dinamiklerinde domino etkisi yaratır.
Bu nedenle birilerinin bir şeyler yapmak için harekete geçmesi gerekmektedir . O hareket de bir kişinin değil, toplumun, hatta tüm canlıların hayatını etkilemektedir.

Catherine Ryan Hyde’ın kaleme aldığı ” Iyilik Bul, İyilik Yap” kitabı aynı isimle beyazperdeye uyarlandı. Film konusunu o kadar olağanüstü işlemişti ki, akıllara tek bir soru geliyordu?
” Bir birey olarak tek başımıza dünyayı daha güzel ve yaşanılası bir yer haline getirebilir miyiz?”
Ve filmin sonunda:
” Neden olmasın?” diyorduk.

Filmin hikayesi kısaca şöyleydi :
Ortaokul öğrencisi Trevor McKinney alkolik bir anneye sahiptir. Bunun zorluklarıyla mücadele ederken, yeni ders yılı ile birlikte hayatına yüzü ve vücudu yanık izleri ile dolu Sosyal Bilgiler öğretmeni Eugene Simonet giriyor.

Daha ilk ders imkansıza benzeyen bir ödevle başlıyor. Ödevin konusu ise dünyayı değiştirecek bir fikir üretmek ve bunu uygulamaya geçirmek.

Trevor’un bulduğu yöntem gayet basit. Biri için gerçekten önemli bir iyilik yapacak ve iyilik yaptığı kişi de buna karşılık 3 yeni kişiye iyilik yapacak ! Zincir böyle uzayarak devam edecek. Filmde olaylar bir gazetecinin ” iyilik bul, iyilik yap” sisteminden haberdar olması ile bir anda gelişiyor.

Gazeteci Jay, habere gittiği bir gün kaza yapıyor ve aracı kullanılamaz hale geliyor ancak haberi takip etmesi gerekmekte. Yağmurlu bir gece ve şemsiyeli bir adamla karşılaşıyor. Adam ona,

“Sana son model Jaguar marka arabamı veriyorum, hem de karşılıksız,” diyor. Anlamakta güçlük çekiyor Jay. Önce bunun bir tuzak olduğunu düşünüyor. Sonra neden böyle bir iyilik yaptığını bulmak için avukat olan bu adamın peşine düşüyor.
Adamın bir gece astım krizi geçiren kızının acil serviste bir olay yaşadığını ve bu olay sonrası adamın ” iyilik bul, iyilik yap ” zincirine dahil olduğunu öğrenerek, zincirin ilk halkası Trevor’a ulaşıyor.

Filmin sonu ise herkesi derinden etkiliyor. Trevor bir okul arkadaşına yardım ederken diğer öğrenciler yüzünden hayatını kaybediyor ve zincire katılan herkes Trevor’un evine gelerek çiçek ve mum bırakıyor. Film bir çocuğun isterse dünyayı değiştirebileceğini gösteren duygu ve anlam yüklü bir mesajla bitiyor.

Hepimiz harekete geçebilir, hayal gücümüzü kullanarak, iyilik dolu fikirlerin peşinden gidip, sosyal bir fayda oluşturabiliriz !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s