İyi Beni Bulur

Hakan Mengüç’e ait ” Ben Ney’im” ” İyi Beni Bulur” kitabı çok değer verdiğim bir dostumun bana hediyesiydi. Kitap, bir hırsız tarafından çalınan ve evsiz dilencinin cebine haberi olmadan konulan , dünyanın en değerli “elmas”ı ile ilgili çok güzel ve çok anlamlı bir hikâyeyle başlıyordu. Hikâye şöyleydi :

“Vakti zamanında Avrupa’nın ünlü müzelerinden birinde dünyanın en pahalı ” elmas”ı sergileniyormuş. Gözünü elmasa diken bir hırsız da aylardır bu taşı çalmanın yollarını arayıp durmuş. Soygunun her aşamasını iyice düşünmüş. İncelikli bir plan yapmış.

Sonunda soyguna çıkmaya karar vermiş ve gece olmasını beklemiş. Uygun saatte müzeye girmiş ve tam da planladığı gibi kolayca elmasa ulaşıp çalmayı başarmış.

Bütün kapıları teker teker geçtikten sonra hiç hesaplamadığı bir güvenlik görevlisi ile karşılaşmış. Adam kulakları sağır edercesine düdüğünü çalıp, diğer güvenlik görevlilerini uyarmış . Bir panik havasıdır esmiş…

Çok geçmeden güvenlik görevlileri koşup gelmişler. Hırsız durup bekler mi ? Koşarak olay yerinden kaçmış. Elinde elmasla karanlık bir sokağa dalmış, bir de bakmış ki yerde evsiz bir dilenci yatmış uyuyor.

Hırsız, elindeki elması dilencinin cebine atıp koşmaya devam etmiş. Köşeyi döndüğünde bir polisle yüz yüze gelmiş. Hırsız derhal silahına davranmış, ama polis ondan daha hızlı çıkmış ve adamı vurmuş. Hırsız oracıkta ölmüş.

Sabah olunca dilenci uyanmış tabii. Eski paltosunda dünyanın en pahalı elmasının durduğundan habersiz …Cebine bakmak aklına bile gelmemiş. Günler günleri, haftalar haftaları kovalamış ama dilenci cebinde bir hazine taşıdığını bilmeden avuç açıp dilenmeye ve sokaklarda titreyerek uyumaya devam etmiş. Yıllardır üzerinden çıkarmadığı paltosunun ceplerini her zamanki gibi bomboş zannediyormuş.

Aradan uzun zaman geçmiş…Sonunda bir gün dilenci de cebinde elmas taşıdığından habersiz ölüp gitmiş. Üzerindeki kıyafetler de kimsesizler mezarlığına atılmış. Hayatı boyunca dünyanın en pahalı elmaslarından biriyle yaşadığı halde ceplerine bakmayı hiç akıl edememiş.”

Peki bizler ne kadar farkındaydık, varoluş yolculuğumuzda habersizce cebimizde taşıdığımız o çok değerli elmasların?
Yol ve yolculuk hikâyemize dahil olan sahip olduğumuz değerlerin ve bu değerlerin yaşamımıza kattığı anlam ve önemin ?

Yaşamda; unuttuğumuz, bir şekilde farkındalığını yitirdiğimiz, belki görmezden geldiğimiz cebimizdeki elmasları sevgiyle bulduğumuz zaman gücümüzün farkına varıyoruz.

Benim için çok değerli bu güzel kitap için kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Sahip olduğumuz cebimize konan, yaşamımıza güç katan, o harika elmaslar iyi ki varlar !

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s