Tek suçu okula gitmeyi istemek

Malala Yusufzay, 1997 yılında Pakistan’ın Swat vadisinde, dünyaya gelir. İki kardeşi, anne ve babasıyla birlikte yaşamaktadır. Okumayı ve okulu çok sevmektedir Malala. Ancak bir gün, vadinin kontrolünü Taliban isimli bir grup silahlı kişi ele geçirir. Taliban kızların okula gitmesini yasaklar. Pek çok kişi buna karşı çıkar ancak yine de kızlarının evde kalmasının daha güvenli olacağını düşünerek onları okuldan almaya başlar.

Bunun üzerine “Bütün dünya sessiz olduğunda, tek bir ses bile güçlüdür” diyen Malala Yusufzay internette, eğitimin kadınlara güç verdiğini, Taliban’ın okulları kapattığını, çünkü kadınların güçlü olmasını istemediğini belirten yazılar yazmaya başlar.

Malala’nın her zaman ki gibi okul otobüsüne bindiği bir gün, Taliban’ın iki adamı, otobüsü durdurur :
“Malala hanginizsiniz ?” diye bağırırlar ve arkadaşlarının ona bakması üzerine de Malala’yı tespit ederler ve onu kafasından vururlar. Acilen hastaneye kaldırılır. Binlerce çocuğun ona gönderdiği geçmiş olsun kartları arasında büyük bir hızla iyileşerek, örnek mücadelesine daha sıkı sarılır.

Bugün ” Kurşunlar bizi susturacak diye düşündüler, ama yanıldılar. Haydi kitaplarımızı, kalemlerimizi alalım. Onlar bizim en güçlü silâhlarımız. Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem dünyayı değiştirebilir,” diyen
Malala, 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’ ne lâyık görülerek, bu ödülü almaya hak kazanır ve bu ödülü alan en genç insan unvanını elde eder.

Tek suçu okula gitmeyi istemek” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s