1. Ege Bölgesi Hastaneler Arası Acil Cerrahi ve Travma Toplantısı yapıldı.

 

Ege Bölgesi Acil Cerrahi ve Travma toplantılarının ilki SBÜ İzmir Tepecik Hastanesi’nde başladı.

Toplantıya Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Genel Cerrahi ve Harp Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz (Ankara Gülhane EAH), Dernek Sekreteri Kerem Uyar, SBÜ Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi  Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Kasım Kılıçarslan ve Gülhane EAH’den Genel Cerrahi ve Harp Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Şahin Kaymak, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Başkanı Birol Durukan, İKÇÜ Atatürk, SBÜ İzmir, Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi, Tepecik Eğitim Araştırma Hastaneleri ile Buca Devlet Hastanesi’nden genel cerrahi öğretim üyeleri, eğitim görevlileri, başasistanlar, araştırma görevlileri toplantı’ya katıldı.

Toplantı, SBÜ İzmir Tepecik Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Mustafa Emiroğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında Ege Bölgesi Acil Cerrahi ve Travma Toplantılarının ilkinin gerçekleştirilmesinin mutluluğu içinde olduklarını, bu toplantı ile hem hastaneler arası ileşitimin hem de bilgi paylaşımının artacağını, bundan en çok hastaların ardından eğitim alan ve hizmet veren hekim arkadaşlarımızın faydalanacağını söyledi.

Toplantı, “Pelvik Travma-İnteraktif olgu sunumu ile devam etti” 79 yaşında araç dışı trafik kazası geçiren, karaciğer, dalak yaralanması, unstabil pelvik fraktür ile gelen bir hastanın seyri, ameliyatları, hasar kontrol cerrahisi, myoglobunuri, asidoz, koagulopati ve hipotermi ile mücadele, gis kanama gibi konuların tartışıldı karmaşık olgu SBÜ Tepecik Genel Cerrahi Eğitim Görevlisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut tarafından sunuldu ve katılımcıların aktif katılımı sağlandı.

 

Ardından SBÜ Tepecik EAH Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Cengiz Aydın moderatörlüğünde hastanelerin travma ve acil cerrahi vakaları, mortalite ve morbiditeleri sunuldu. Vakalar üzerinden aktif tartışmalar, vakalardan öğretici sonuçlar çıkartılma gayreti içinde devam eden olgu sunumları sonunda kapanış konuşmaları ve temenniler ile toplantı sonlandırıldı.

Toplantı sonunda söz alan Prof. Dr. Mehmet Eryılmaz “Istanbul’da 25 yıldan uzun süredir, Ankara’da iki yıldır bu toplantıların devam ettiğini, bu toplantıların devamlılığının çok önemli olduğunu ve katılımın aktif olmasının da son derece yararlı olduğunu, bu toplantıları başlatan, devam ettiren ve emek harcayanlara ve tüm Türkiye çapında yaygınlaşması için çaba harcayanlara müteşekkir olmak gerektiğini” ifade etti.

Temenniler alınarak toplantı sonlandırıldı. Bir sonraki toplantı Kasım ayında İKÇÜ Atatürk EAH’de yapılacak, Prof. Dr. Osman Nuri Dilek tarafından interaktif olgu sunumu olarak karaciğer yaralanmaları anlatılacak.

 

IMG-7553IMG-7554IMG-7555IMG-7557IMG-7558IMG-7560IMG-7561IMG-7564IMG-7565IMG-7568IMG-7569IMG-7572

 

Pelvik Travma Ege Bölgesi Acil Cerrahi Toplantıları İnteraktif Olgu Sunum Pelvik Travma 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s