İsimler. Alev’den ✍🏻💫

İsimlerimiz göklerden gelir bizlere..Dünya üzerindeki anılma biçimimiz, kimliğimiz, başkalarından kulağımıza gelen ilk yansılardır. Bu dünyaya ait ilk aidiyetimiz. Ailemize, çevremize, kendimize olan aidiyetimiz. Kaderimiz olur.

Benim ismimde gizli olan kaderim neydi ? Yaşamımın anlamı olan güç ?

Adımın anlamı Yunan mitolojisindeki bir efsaneye dayanıyordu.

Prometheus Efsanesi…

Prometheus Titanlar soyundan, Iapetos’la Klymene’nin oğluydu. Bu Titan çiftinin 4 oğlu vardı.

Atlas, Menoitios,Prometheus, Epimetheus.

Dördünün de kaderi farklı ve tüyler ürperticiydi.

Zeus, Atlas’ı dünyanın ucuna dikip, gök kubbesini omuzlarına yüklemişti, Menoitios’u yıldırımla çarparak yeri dibine kapatmıştı. Prometheus ve Epimetheus’un kaderleri ise daha farklıydı. İnsanla ilgiliydi ve her ikisi de insanın yaratılışında etkili olmuşlardı.

Prometheus kâhindi ve Zeus’un da bir gün tahtından düşeceğini bilmekteydi. Akıl üstünlüğüne karşı güç.

Başka bir kaynağa göre ise Prometheus Klymene’nin değil, Gaia ( Adalet)’nın oğluydu ve o nedenle aynı zamanda adaletinde temsilcisiydi.

Prometheus ta en başından beri insanlardan yanaydı. Ateşi güneşten ya da Demirci Tanrı Hephaistos’tan çalarak Narteks bitkisinin sapı içerisine gizleyip getirmiş, insanoğluna armağan etmişti. Ateşin insanoğluna geçmesi ise bir anlamda ona ölümsüzlük vermek demekti . Oysa insanlar ölümsüz olursa Tanrılığın ne anlamı kalırdı ki ?

Bu yüzden Tanrılar buna çok öfkelendi. Zeus, Prometheus’u cezalandırdı ve Kafdağında zincire vurdu. Üstüne üstlük ışık taşıyan ve adı ” İleri gören” anlamına gelen yiğide bir akbaba musallat etti. Bu yırtıcı kuş, sabahtan akşama kadar Prometheus’un karaciğerini gagaladı. Karaciğer gece boyunca yine büyüdü, ertesi gün canavar kuş, karaciğeri yeniden gagalamaya devam etti.

İnsanlar ise tarla ve bahçesinde Narteks yetiştirmeye başladı ve bu bitkinin kuru dallarıyla evlere, özellikle kutsal ateşin yanıp özenle korunduğu Ocak Tanrıçası Hestia’nın tapınağına ateş taşındı.

Prometheus savunduğu iki kavrama sığındı ve işkenceye direndi :

Bilinç ve özgürlük.

Bu iki kavram güç verdi ona, dayanma gücü.

Eyleminin bilinçli bir eylem olduğunu vurguladı, sonuçlarına sonuna kadar katlanmaya hazır olduğuna…

Ceza bin sene sürecekti, ancak Zeus otuz sene sonra onu affetti ve tekrar Olimpos Dağına ölümsüzler arasına aldı.

Ateşin hikâyesiydi bu…

Ateş, o zamandan günümüze en karanlık köşeleri aydınlattı, insanlığa umut oldu, yürek oldu, aydınlık oldu, bilgi oldu ve en önemlisi özgürlük oldu. Evrenin ışığı oldu, sonsuzluğu aydınlatan güneş oldu.

Adımın hikâyesiydi bu, kaderimde gizli olan. Aslında hepimizin kaderlerinde gizli ateş, umut ışığımız ve özgürlüklerimiz.

İçimizde yanan ateşlerle, sevgilerimizle, güzel paylaşımlarla birbirimize umut olup,güç olup, yürek olup, karanlıkların aydınlanması, kötülüklerin son bulması, aydınlığımızla sonsuzluğa uzanmamız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s