Galileo. Melek Alev Derledi

Galileo, inkâr et, dünya dönmüyor !

İnkâr etsem de dünya dönüyor.

Dünyaca ünlü astronom, fizikçi, mühendis, filozof ve matematikçi Galileo’nun kendisini yargılayan Kilise’nin sorusuna verdiği cevaptır bu cevap.

1564-1642 yılları arasında yaşamış olan Galileo, zamanın ötesinde yer alan, sorgulayıcı düşünme tarzını, üniversitede fizik dersleri veren ve politikacı olan dedesi ile zamanın en iyi müzik yapımcılarından biri olan babasından öğrenmiş ve modern bilimin doğuşunu sağlayarak insanlığa büyük hizmetlerde bulunmuştur.

Küçük yaşlardan itibaren değişik müzik aletleri çalan Galileo, gençlik yıllarında manastıra giderek din eğitimi almak isterken, babası tarafından tıbba yönlendirilmiş ve tıp eğitimine başlamıştır.

Okul yıllarındayken bir gün rüzgarda sallanan büyük bir avize dikkatini çeker Galileo’nun… Daha geniş açıyla sallanan diğer bir avizeyle bu avizeyi karşılaştırır ve iki avizenin de aynı süre içerisinde salınım sayılarının ( periyotlarının ) aynı olduğunu farkeder. Bunun üzerine hemen eve giderek, aynı deneyi oluşturduğu iki sarkaçla tekrarlar ve aynı sonucu elde eder.

Tıp okumaya devam ederken üniversitede kazara girdiği geometri dersi, tıp yerine matematik ve doğa bilimleri okumasına neden olur.

Aristo’nun fikirlerinin gözlem ve deneye dayalı olmaması gerçeğinden yola çıkarak, modern bilimde olması gereken kuşku, sorgulama, gözlem ve deney becerilerini geliştirerek eğitimini tamamlar.

Pisa Kulesi’nden farklı ağırlıktaki iki topu bırakarak aynı sürede yere düştüklerini ispat eder ve bu görüş Aristo’nun düşüncesine ters bir görüştür.

” Havasız bir ortamda ağır bir topla, tüy aynı anda yere düşüyordu. ” Yıllar sonra Brain Cox Nasa’nın havayı vakumla boşalttığı devasa küresinde bu deneyi gerçekleştirir.

İlkel termometre olan termoskobu bulur. Ilkel teleskobu geliştirerek, Galileo teleskobunu yapar. O zamana kadar gök cisimlerini pürüzsüz, çiziksiz, kusursuz ve Ay’ı kristallerden yapılı olarak kabul eden Aristo düşüncesi hâkimdir. Bu düşünceye göre Ay kendi ışığını yansıtmaktadır. Dünya ise kaba saba, dağlık ve ışığı yansıtmayan bir yapıya sahiptir.

Ancak Galileo, teleskobuyla Ay’ın da dağlık taşlık bir yer olduğunu ve Güneş’ten aldığı ışığı yansıttığını gösterir ve bir kez daha Aristo düşüncesine ters düşer.

Güneş’te lekelerin olduğunu, Venüs’ün hareketlerini inceler. Jüpiter’in uydularını keşfeder.

Galileo, ” İki Dünya Sistemi Hakkında Diyalog ” kitabında tüm gezegenler ve yerküremizin Güneş’in etrafinda hep beraber dönmekte olduğunu yazar ve bu da oldukça tepki çeker. Bunun üzerine Kilise tarafindan yargılanmak üzere Roma’ya çağrılır.

Galileo ispata rağmen aldığı ceza ile yaşamının son 8 yılını ev hapsi alarak geçirmiştir.

1992 yılında Papa II. John Paul ise, Galileo’nun başına gelenlerle ilgili Kilise’nin o zaman ki tutumuna karşı üzüntülerini dile getirmiş ve adeta özür dilemistir.

Aslında onun en büyük buluşunu Max Born Nobel Fizik Ödülleri konuşmasında ” Deneysel ve Kuramsal bir araştırmada bilimin tohumu ve metodu, Galileo’dan beri hep aynı kalmıştır ve öyle kalmaya devam edecektir. ” diyerek aslında Galileo’nun en büyük buluşunun matematiği bilimin merkezine yerleştirmiş olmasından bahsetmiştir.

Galileo’nun dediği gibi ” inkâr etsek de Dünya dönüyor. ”

İşte bilim ve matematiğin anlam ve önemi ! Bilim felsefeci Bachelard’ın dediği gibi :

” Matematikte yanlışa yer yoktur. ”

Bilim ve matematik karşısında kesin sonuç ile körü körüne itirazlar son bulur, derin bir sessizlik oluşur.

Dr. Burak Karabey’in yazısından derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s