Dönüşmek Evren Balgöz yazdı.

DÖNÜŞ’MEK

“Kelebek olacak tırtılın önce kendi kabuğundan vazgeçmesi ve kendi varlığını gelecekteki varlığı için eritmesi gerekir. Her tırtıl kelebek olamaz, kelebek olacak tırtılın yeterince hayalci hücreler yetiştirmesi gerekir.” diyor Dr. Türker Kılıç bir makalesinde.

Tırtıldan kozaya, kozadan kelebeğe, yeniden yumurtaya, bu bir paradoks, bir başkalaşım, dönüşüm, kısaca yeni bir var oluş döngüsü adeta Kelebeğin yaşamı.

Anlatacağım hikaye, biyolojik bir hikaye değil, sadece küçük bilgi notlarıyla başlayarak akışta hissettiklerimi paylaşmak istedim sizinle.

Sanatla terapi zamanımda, içimde yükselen bir duygu ile bir anda “Mavi kelebek” kondu bu kez Mamaruska’ma…

Mavi Kelebekleri oldum olası hep sevdim. Bende ikinci şans, özgürlük ve yeniden doğuşu çağrıştıran bir simge olmuştu daha öncede.

Sonra da merakımla baktım ‘Mavi Kelebeğin’ diğer yüklenen anlamlarla da taşıdığı mesajlara;

Kimine göre sonsuzluk.

Kimine göre gerçek bir değişimin habercisi.

Kimine göre ikinci şans ya da yeniden doğum.

Kimine göre zarif bir sadelik yani doğallık.

Kimine göre özgür ruhluluk.

Kimine göre duyarlılık.

Kimine göre Srebrenitsa’ da yaşanan acılarla beraber İnsanoğlunun yapmış olduğu hiçbir kötülüğün örtülemeyeceğinin simgesi olarak kabul görmüş mavi kelebekler.

‘Sayamadığım daha bir çok hikayesi ve simgesel anlatımlarına bakınca, o narin kanatlarında o minik kelebek ne kadar da çok anlam yüklenmiş bizler için  diye düşündüm hayranlıkla…

Sonra kelebek etkisi geldi aklıma.

Kelebeğin bir minik kanat çırpısından tüm dünya haberdar oluyorsa, küçük bir hareketi dünyanın başka bir yerinde -bilimsel kanıtlarla-, fırtınalar yaratabiliyorsa, o halde bizler de kendi duygu, düşünce, söz ve eylemlerimizden hatta bakışlarımızdan bile SORUMLULUK taşıyoruz!

Kelebek etkisini; dönüşümün doğasını,  doğal yaşamda suretteki manayı okuyarak, kendimizi sevgiyle dönüştürebilmeyi diliyorum.

Ve dilerim ki, her olumsuz duygu ve durumdan özgürleşerek, sonsuz, koşulsuz sevgiyle, özde kendi bütünlüğümüzle bir’likte var oluruz.

Sevgilerimle…

Görseller:

Çevre  dostu ♻️ Mamaruska, HoneyEyes

Art: Christian Schole

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s