Yaşamın Anlamı Ne?

Yaşamın anlamı ne?

Yaşam tuhaf bir konsept. Siz canlısınız, elinizde tuttuğunuz dergi değil. Iyi ama Grip için ne diyeceksiniz? Grip virüsü Bilim insanlarının ve Felsefecilerin yaşama ait saydıkları birçok özelliği sergiliyor. ( genetik materyal var, hareket kabiliyeti var, evrimleşme var ) ama araştırmacılar virüslerin gerçekten canlı olup olmadığını hala tartışıyor.

Bilimsel literatürde yaşamın birbirinden ayrı ve hepsi de var olma haline farklı özellikler atayan kabaca 123 tanımı var. Gezegenimizdeki yeni yapay zeka biçimleri ve evrende bulunma potansiyeline sahip Dünya dışı varlıklar da bizim henüz bakmayı bilmediğimiz bakımlardan canlı olabilir. Aşağıdaki şema canlı ya da cansız varlıkları, yaşama dair yaygın görüşler bakımından karşılaştırıyor.

Salyangozlar arası anı nakli yapılabilir mi?

Bilim insanları ribonükleik asitteki genetik bilgiyi bir salyangozdan diğerine aktararak anı naklini gerçekleştirmeyi başardı. Eğitilmiş bir deniz salyangozundan elde edilen RNA, eğitimsiz deniz salyangozuna transfer edildi ve ilkinin bu konudaki deneyimlerini içeren anılar ikinci salyangoza aktarılmış oldu.

RNA, bazı genetik süreçlerde devreye girerek uzun süreli hafızanınn oluşmasında rol oynuyor. California Üniversitesi’nden Profesör David Glanzman ve Ekibi uzun süreli hafızanın bir molekülle taşınabilme olasılığını araştırıyordu. Apylysia californica türü salyangozu bu amaçla eğiten araştırmacılar, eğitimli salyangozların RNA’sını diğerlerine aktardıklarında, RNA eklenen duyusal nöronlarda daha fazla etkileşim olduğunu ve eğitilmiş olan salyangozun verdiği tepkilerin sergilendiğini gördü. Çalışmanın sonucunu özetleyen Glanzman, ” Anılar, düşünüldüğü gibi sinapslarda saklanıyor olsaydı deneyimiz işe yaramazdı” diyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s