Hayalleri gerçekleştirmek Melek Alev Derledi.

HAYALLERİ GERÇEKLEŞTİRMEK…

“İnsanların hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak bu hayatta yaşayabileceğimiz en büyük mutluluk… Bu yolla neler başarabileceğimizi bir düşünsek ?”

“Adım Adım İyilik Peşinde Koş” hareketinin kurucularından Doç. Dr. Itır Erhart bir seminerde anlattığı yaşanmış bir hikayeyi bu sözlerle bitiriyordu.

Hikaye şöyleydi :

2012 yılında İstanbul’da Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile ” Engelli Koşu” projemiz vardı. Koşulara tekerlekli sandalye kullanan arkadaşlarımızla birlikte katılıyorduk ve her tekerlekli sandalye kullanan engelli arkadaşımızın, dört kişilik bir itici destek ekibi vardı. Bu destek ekip, yarışı onlarla birlikte koşuyordu. Bu yarış, İstanbul sokaklarında engellilerin yaşadığı erişim sorunlara dikkat çekmek, onların kamusal alandaki görünürlüğünü arttırmak ve birlikte keyifli vakit geçirmek amacıyla yapılıyordu.

İnternet yoluyla paylaşılan engelli koşu fotoğraflarından birini Martin adında bir Fransız çocuk görüyor. Martin, on üç yaşında ve kas hastası …Ancak hiçbir şey hayallerine engel değil. İstanbul’a gelip maraton koşabilmeyi hayal ediyor. Hayalini annesine söyleyince de anne Magali ” oğlumu maratonda birlikte itebilir miyiz ? “diye bize başvuruyor.

Biz de çok heyecanlandık ve hemen bir ekip oluşturduk. Ekibimiz İstanbul’da, Magali ve Martin ise Fransa’da İstanbul maratonuna hazırlandı. Yarıştan iki gün önce İstanbul’da büyük buluşma gerçekleşti. Sanki yıllardır birbirimizi tanıyor gibiydik. Birlikte dolaştık ve basına röportajlar verdik. Yarış sabahı müthiş bir coşkuyla koşmaya başladık. Ekipteki birçok arkadaşımızın ilk maratonuydu. Martin, gazete röportajlarını okuyan izleyicilerin yol boyunca artan ” Martin Martin “tezahüratları ile İstanbul Sokaklarında tam 42 kilometre 195 metre koştu. Bittiğinde hepimiz birbirimize sarılmış ağlıyorduk. Madalya boynuna takıldığı anda ise Martin’ in gözlerindeki mutluluğu görmek her şeye değerdi ve bu başarı ayaklarla değil, kalplerle kazanılmıştı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s