Geri Dönüşüm Evren Balgöz yazdı…

‘Geri dönüşüm’

Bu bir içe dönüş yolculuğu. Bu yolu tam tanımıyorum, ya da hatırlamıyorum. Bildiğim tek şey şimdiye dek seyir halinde olduğum tüm yollardan farklı oluşu.

Bundan bir süre önce CA ile başladığım yolculuğumu, parça parça satırlara sığdırabildiğim kadarıyla hissettiklerimi, sorguladıklarımı, farkındalıklarımı paylaşmıştım sizlerle.  Acıya acıya, kanaya kanaya, yana döne ya da farkındalıklarla alınan bir süreçten tıbbi açıdan “stabil” olarak çıksanız bile, eski siz ve yeniniz arasında kopmayan ancak araya giren keskin bir hat oluşuyor.  İnşa aşamasındasınız ve kendi bütünlüğünüzü yeniden arıyorsunuz. Satırlarca yazılsa da eskiye dair dolmayacak boşlukların yeri bir başka doluyor şimdi… İşte bu süreçte kendi bütünlüğünüzü yeniden kazanmak için boşlukları nasıl dolduracağınız belki de en önemli unsur.

Tam zamanlı işime geri dönmedim henüz,  zamanımı planlar yaparak da geçirmiyorum. Anda, zamandan bağımsızca akıştayım.

CA öyle bir geldi ki hayatıma, beni öyle bir yerde böldü ki… ya da topladı mı !

Bir an gelir… İzafi tüm zaman kavramlarından uzak bir çekim başlar, bildiğiniz tüm çekim yasalarını ihlal edercesine. Senle sen arasında, sen ve öte olanla, zaman ve zamansızlık arasında. Bir çocuk hesapsızca bakar gözlerine, geldiğin yeri öyle bir sorgulatır ki o tatlı bakışlar, yaşamın illüzyon perdesi aralanır, gerçeklik başka bir hal alır gözlerinin önünde. İşte o an temas edersin içindeki çocuğa ve onu daha net duymaya başlarsın. Geçmişte, zamanın kıskaçlarına takılmış ve çok derinlerde hep cılız bir ses olarak kalmış olan içimin çocuğuyla zamandan bağımsız bir boyutta yaşamayı öğreniyorum bir süredir.

Doğayla baş başa kalmak, her bir doğa parçasındaki ihtişamı görmek, onların dilini anlamaya çalışmak, yazı yazmak, sanatla terapi daha bir önemli oldu bu süreçte benim için. Renkler, çiçekler, doğa, içimin çocuğu o kadar kalabalık ancak o kadar samimi ve yalındı ki… Koşulsuz sevginin öz kavramları bir nevi parçalanmış bütünlüğümü yeniden kazanmak adına birer şifacı oldular, tıbbi tedavilerin dışında.

CA sürecimde, besin takviyesi olarak verilen mama şişelerinin boşlarını dönüştürmek için bir süredir saklıyordum. -Oldum olası bir şeyleri yenilemeyi, değerlendirmeyi, dönüştürmeyi ve daha sonra da oluşturduklarımla birilerini mutlu etmeyi hep sevmişimdir-. Eski ben ve yeni arasındaki en özel bağda bu sanırım. Elinde tuttuğu her bir çiçekle doğadan ayrı bir hatırlatma yapan, her bir çiçeğin diliyle mesaj veren  ‘bal gözlü bebekler’, içimin çocuğuyla doğaya ve renklere bulandığımız zamanda işte böyle doğdular. Doğanın hediyesi olan tohum ve yüzlerce yıllık ağaçların tomurcuklarını sakladım bebeklerin içine.

Bilirsiniz Şamanizm kültüründe doğa önemli bir yer tutar. Ağaçlar, bitkiler ve çiçekler özeldir.  Çiçeklerin ruhları ile iletişime geçerek öze dönebilir, bu koca evrenin içinde yalnız olmadığımızı hissedebilir, farklı algı kapılarını aralayabiliriz. Onlar mesajcılardır, yatay alemin içinde var olup dikey zamana açılırlar. Doğayı, şifayı ve simyayı anlatır çiçekler. Mistik alemlere geçit verirler, algı boyutundaki perdeyi aralayıp daha sağlıklı, ruhsal ve manevi yönü ile başka boyutları tanımamıza yardımcı olurlar.

Toprak ananın sevimli renkli, bilge çocukları, çiçekler, takılıp kaldığımız sorunların üzerindeki kara bulutları kaldırırlar.

Kendimize doğada yer açtığımızda, tüm rollerden soyunduğumuzda, kendimizle kurduğumuz bir anlık samimiyette,  içimizdeki çocuk dile gelir. Kendi bütünlüğümüzü yeniden kazanmak için, şifa ve huzur için elini uzatır. Sen de elini uzat gecikmeden, fark et onu. Yüreğinle duy. Çünkü o içindeki saflığın ve özündür. O zamansızlık ve özgürlüktür!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s