Olaylar karşısında biz hangi tepkiyi veriyoruz

Olaylar Karşısında Biz Hangi Tepkiyi Veriyoruz?

Bir zamanlar sürekli her şeyden şikâyet eden hayatın ne kadar zor olduğundan yakınan bir kız varmış. Hayat ona göre karmakarışıkmış. Sürekli savaşmaktan, mücadele etmekten yorulmuş. Bir problemi çözer çözmez karşısına bir yenisi çıkıyormuş . Kızın bu yakınmaları karşısında aşçı olan babası ona bir hayat dersi vermeye niyetlenmiş. Onu mutfağa götürmüş, üç ayrı cezveyi suyla doldurmuş. Cezvelerdeki su kaynamaya başlayınca birine patates, birine yumurta, diğerine de kahve çekirdeği koymuş.

Daha sonra kızına tek kelime etmeden, beklemeye başlamış. Kız hiçbir şey anlamamış, o da merakla bekliyormuş. Sonunda sabırsızlanmaya ve daha ne kadar bekleyeceklerini sormaya başlamış. Babası onun bu ısrarlı sorularına hiç cevap vermemiş. Yirmi dakika sonra cezveleri ocaktan almış. Önce patatesi ve yumurtayı çıkarıp bir tabağa koymuş, sonra son cezvedeki kahveyi bir fincana boşaltmış.

Kızına dönerek ” ne görüyorsun diye sormuş ve kızı da ” patates, yumurta ve kahve” diye alaylı bir cevap vermiş. ” Bir kez daha yakından bak, patatese bir dokun ” demiş baba. Kız denileni yapmış ve patatesin yumuşamış olduğunu söylemiş. Baba ” aynı şekilde yumurtayı da incele” demiş. Kız kabuğunu soyduğu yumurtanın katılaştığını görmüş. Sonunda baba, kızının kahveden bir yudum almasını istemiş. Kahvenin nefis tadıyla birlikte kızın yüzüne bir gülümseme yayılmış. Yine de hiçbir şey anlamamış ve ” Bütün bunlar ne anlama geliyor baba ” diye sormuş.

Babası, patatesin de yumurtanın da kahve çekirdeklerinin de aynı sıkıntıyı yaşadıklarını, yani kaynar suyun içinde kaldıklarını ama her birinin bu sıkıntıya farklı bir tepki verdiğini anlatmış. Patates daha sert, güçlü ve tavizsiz görünürken kaynar suyun içine girince yumuşamış ve güçten düşmüştü. Yumurta çok kırılgandı, dışındaki ince kabuğu içindeki sıvıyı koruyordu. Ama kaynar suda içi sertleşmiş ve katılaşmıştı. Ancak kahve çekirdekleri bambaşkaydı; kaynayınca sadece kendileri değişmekle kalmamış suyu da değiştirmişlerdi. Böylece ortaya tamamen yeni bir şey çıkmıştı.

Baba,

” Sen hangisisin, bir sıkıntı kapını çaldığında nasıl tepki vereceksin ? ” diye sormuş kızına. ” Patates gibi yumuşayıp ezilecek misin, yumurta gibi kalbini mi katılaştıracaksın yoksa kahve çekirdekleri gibi başına gelen olayların duygularını olgunlaştırmasına ve hayatına ayrı bir tat katmasına izin mi vereceksin?”

Melek Alev

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s