İZMİR’DE DESTEK EVİ ÇALIŞTAYI YAPILDI
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü , İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve E.Ü. Tıp Fakültesi İç. Hastalıkları ABD. Geriatri Bilim Dalı’nın öncülüğünde kurumlar arası işbirliği ile düzenlenen “Destek Evi ( Hospis ) Çalıştayı “5 Mayıs 2014 Pazartesi günü saat: 09 . 00 ile 18.00 arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapıldı.
Yaşamının son döneminde bulunan hastaların ya da ilerlemiş kronik hastalığı olan terminal dönem hastalarının bu süreci huzur ve yüksek bir yaşam kalitesiyle yaşamaları için batı ülkelerinde ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nde yaygın olan hospis merkezlerini ülkemizde de açmak ve yaygınlaştırmak amacına yönelik ilk adım İzmir’de düzenlenen ‘Destek Evi (Hospis) Çalıştayı’ ile atıldı. Çalıştay Başkanlığını Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı ve Geriatri Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Gökhan Akbulut ve Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürü Zafer Yıldırım’ın yaptığı çalıştaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yöneticiler, Ege Üniversitesi , Dokuz Eylül Üniversitesi, Katip Çelebi Üniversitesi, Adanan Menderes Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesinden akademisyenler, hastane yöneticileri çeşitli branşlardan doktorlar, hemşireler, psikologlar, sosyal hizmet uzmanları , eğitimciler katıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İzmir İl müdürü Zafer Yıldırım açılışta yaptığı konuşmada Avrupa ve Amerika’da oldukça yaygın olan hospis hizmetlerinin ülkemizde de yaygınlaşması, sağlık çalışanlarının desteğini alması ve bu hizmetlerin sosyal güvenlik kapsamına alınması gerektiğini söyledi. ülkemizde artan yaşlanma olgusuyla birlikte bakım modelleri ve yeni sunum olanaklarının daha fazla gündeme geldiğini aktaran Yıldırım, İzmir’de Palyatif bakım merkezleriyle başlayan çalışmanın hospislerle neticeleceğini belirterek, ‘Bizde üzerimize düşen görevleri üst seviyede yapmış olacağız.’ dedi.
Açılış konuşmaları sonrası yapılan oturumlarda ’Destek Bakım ve Destek Evi Kavramı’,‘Destek Evi Kimlere Hizmet Vermeli?’ ‘Destek Evinde Hizmet Sunumu Nasıl Olmalı?’ ‘Destek Evinde Mimari Nasıl Olmalı?’ Konuları ele alındı. Tıbbi tedaviye daha fazla yanıt vermeyen son dönem hastalar ile ilerlemiş kronik hastalığı olan hastaların semptom kontrolünün sağlandığı, ev ortamına sahip Mekanlarda, kimlere, nasıl ve hangi mimari yapıda hizmet verilmesi gerektiği konuları tartışıldı.
Çalıştay kapanış oturumu başkanı Zekeriya Ertaş çok verimli bir çalıştay geçirdiklerini, sonuçların Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlamakta oldukları yönetmeliğe önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Palyatif Bakım çalışmalarında İzmir’in öncü rol oynadığı vurgulanarak destek evi çalışmalarında da bu öncü rolün sürdürülmesi gerektiği belirtildi. Türkiye’nin ilk destek evinin ( hospis ) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ve Üniversitelerin katkılarıyla İzmir de açılması çalışmalarına başlanacağı belirtildi. destek evi çalıştay program

İzmir’de Destek Evi Çalıştayı Yapıldı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s